MERHUM SANATÇIMIZ KURTULUŞU ANIYORUZ


  Tarsus’la adı özdeşleşmiş olan merhum sanatçılarımızdan  Kurtuluş Türkgüven’in bugün 15. Vefat yılı..

 “İstanbul Sokakları”, “Keskin Bıçak”, “Sensiz hayat yaşanmıyor” gibi birçok önemli ve ünlü şarkıyla adı anılırdı sanatçı Kurtuluş Türkgüven’in..

Bugün hak dünyasında olan  sanatçı Kurtuluş, aslen Tarsusludur. Tarsus’a bağlı Bağlarbaşı köyündendir. (Şu sıralar Bağlarbaşı köyü Mersin Akdeniz ilçesine bağlansa da bizim için orası Tarsus’tur) Bundan en az 15 yıl öncesinde popüler bir sanatçıydı, Kurtuluş Türkgüven.

Kurtuluş’u vefatının 15. yıldönümünde unutmadıklarını yazmış. Elbette biz de unutmadık. Bir insanın unutulmaması ne güzel.

Peki biz Tarsuslular olarak  bağrımızdan çıkan sanatçı Kurtuluş için ne yaptık?

Ne yapabildik? Kocaman bir hiç!..

Üstelik adama sağ iken sahip çıkamadığımız gibi cenazesine bile sahip çıkamadık.

O dönemin Adana Belediye Başkanı Aytaç Durak, Kurtuluş’a sahip çıktı ve Kurtuluş Adana’da toprağa verildi. Adına tesisler yapıldı. Tarsus’ta ise Kurtuluş Türkgüven adını taşıyan bir küçücük tabela bile yok.

Xx

Türkiye Kurtuluş’u tahta gitarı ile tanımıştı. Sonraki yıllarda meşhur olan “İstanbul Sokakları'' ve ''Keskin Bıçak'' gibi unutulmayan şarkılarla 35 yıldır sahnelerde dimdik durdu şarkıcı Kurtuluş Türkgüven..

 55 yaşında yakalandığı kanser hastalığı ile aramızdan uçup gitti. Sıcak bir  4 Temmuz günü kaybettik. Kurtuluş Türkgüven’i..Rahmetle anıyoruz.

YAKUP BONCUK

0 Yorumlar

Yorum Gönder