Tarsus’ta Yenileme Projeleri Hakkında Bilgi Verildi

Tarsus’ta Yenileme Projeleri Hakkında Bilgi Verildi

Tarsus’ta  yapımına devam edilen Prestij cadde projeleri hakkında bilgi verildi. Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin,  Tarsus’ta kent trafiğinin yükünü çeken cadde ve bulvarlarda yenileme ve görsel bozuklukları kaldırma çalışmaları sürerken, bu konuda bir bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Gözenler Restaurantta düzenlenen toplantıya Mersin Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcısı Tarık İrde, Mersin BŞB Etüd ve Projeler daire başkanı Nur Banu Çelik, Mersin BŞB Danışmanı Ertan Liman, Muhtarlık daire başkanı Zeki Aksoy,  İmar limited şirketi genel müdürü Ali Uyan, Tarsus Belediye başkan yardımcısı Ali Dinsever, CHP önceki dönem başkanı Ozan Varal, yeni başkan Selahattin Şahin, Tarsus-Çamlıyayla Koordinasyon sorumlusu Soner Yetkin, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcısı Tarık İrde,  “artan nüfusuyla hızla büyüyen Tarsus’un, araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu yol güzergahlarında, Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından ‘Kentsel Tasarım ve Yenileme Projesi’ uygulanmaktadır. Tarsus’ta çok güzel işler yapacağız. Tarsus  daha güzel bir kent olacak” dedi.

İrde daha sonra şunları söyledi:

“Tarsus’ta Üzümlü Kavşaktan İsmetpaşa Bulvarı ve Adana Bulvarı istikametine doğru 4.6 kilometre uzunluğundaki proje; Atatürk Bulvarı, Alparslan Türkeş Bulvarı, Hilmi Seçkin Bulvarı, Kardeş Langen Bulvarı, Rasim Dokur Bulvarı ve Muvaffak Uygur Caddesi istikametine doğru da 2.4 kilometrelik güzergahı kapsayacak. Etap etap hayata geçecek projede birçok cadde, araç ve yaya trafiğinin rahatlıkla aktığı, modern görünüme kavuşacak. Ayrıca kaldırım, kavşak, refüj, süs havuzu gibi açık alanlara, daha modern ve yenilikçi yapılar kazandırılacak. 17 Temmuz’da başlayan Projenin 1. etabı olan Demirkapı-Tarsus arasındaki bölüm bu ayın sonuna kadar tamamlanacak.

Proje alanında tüm yollarda, yol ve kaldırım genişlikleri yeniden düzenlenip, standart ölçülere getirilecek. Özel gereksinimli bireyler için yürüyüş güzergahı ve ona bağlı olarak iniş rampaları yeniden düzenlenecek. Refüj ve kaldırımlara iklim şartlarına uygun gölge oluşumu sağlanacak peyzaj çalışmasının yürütüleceği projede, 50 bin metrekare kaldırım ve buna paralel olarak da 12 bin ton asfalt serim işlemi yapılacak. Proje güzergahımız toplam 7 kilometre uzunluğunda olup tarihi ve coğrafyasıyla, Neolitik dönemden beri çeşitli kültürlerin kaynaşma noktası olan Tarsus’ta, ‘Kentsel Tasarım ve Yenileme Projesi’ne devam ediyoruz.

Proje güzergahımız; Üzümlü Kavşağı’ndan başlayarak İsmetpaşa Bulvarı, Adana Bulvarı istikametinde 4.6 kilometre; Atatürk Bulvarı-Alparslan Türkeş Bulvarı-Hilmi Seçkin Bulvarı-Kardeş Langen Bulvarı-Rasim Dokur Bulvarı ve Muvaffak Uygur Caddesi istikametinde ise 2.4 kilometre olmak üzere toplam 7 kilometre” dedi.

YARENLİK AÇILMIYOR

İrde, bir soru üzerine, Yarenlik alanının proje içinde olmadığını ve araç trafiğine açılmasının düşünülmediğini söyledi.

 

 

 

 

0 Yorumlar

Yorum Gönder