BÜYÜKŞEHİR’DEN ÇOCUKLARA ÜCRETSİZ ‘İLKOKULA HAZIR MISIN?’ TESTİ


 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim alanındaki hizmetleri hız kesmeden devam ediyor. Merci Danışmanlık Merkezi uzman kadrosuyla, çocuğunu ilk kez okula yazdıracak velilere oryantasyon süreci hakkında bilgi vermenin yanı sıra, Metropolitian Testi uygulayarak okula geçiş sürecinde hem öğrencilerin, hem de velilerin yanında olmayı sürdürüyor.Eğitim alanında yaptığı hizmetlerle kent genelinde fırsat eşitliği yaratmanın yanı sıra, eğitime yaptığı yatırımları da bu doğrultuda oluşturan Mersin Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerin ve velilerin yanında olmaya devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Merci Öğrenci Merkezi’nde uzman kadro eşliğinde, çocuklara okul olgunluk düzeyini belirleyen Metropolitian Testi uygulanıyor. İlkokula yeni başlayacak çocukların bilişsel, duygusal, fiziksel ve sosyal alanlarda okul olgunluk düzeyini belirleyen Metropolitian Testi sayesinde, aileler çocuklarının okula hazır olup olmadıklarını öğreniyor. Uzman kadro eşliğinde hafta içi 9 ile 18 saatleri arasında ücretsiz uygulanan test ile aileler doğru yönlendirmelere kavuşuyor.


Özkan: “Okul olgunluğuna erişemeyen çocuklar, ileride bir takım problemlerle karşılaşabilir”


Yaz tatilinin ortasına gelinmesiyle birlikte, ilkokula başlayacak çocukların okul hayatında karşılaşacağı zorluklarla ilgili velilerin kaygılanmaya başladığını ifade eden Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Eğitim Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nde Psikolog Özlem Özkan, “4+4+4 eğitim sistemine geçişle birlikte, okul çağına başlama yaşı eğer veli isterse 66 aydan 60 aya kadar indirildi. Bu yüzden henüz okul olgunluğuna erişemeyen çocuklar, birinci sınıfa başladıklarında çeşitli zorluklarla karşılaşabiliyor” dedi. Bu çocukların bu yüzden, ilerleyen dönemlerde akademik başarısızlık, depresyon, kötü alışkanlıklar ve madde kullanımı gibi bir dizi problemlerle karşılaşabileceklerinin altını çizen Özkan, “Okul olgunluğu konusunda yeterli seviyeye gelememiş çocuklar, okula karşı olumsuz duygular ve negatif tutumlar geliştirebiliyor. Bizler okul olgunluğunu çocuğun zihinsel, sosyal, duygusal ve gelişimsel açıdan belirli bir düzeye gelmesi ve okul hayatında kendisinden beklenenleri başarılı bir şekilde yerine getirmeye hazır olması olarak tanımlıyoruz. Bu bağlamda da özellikle 60 aylık çocuğa sahip olup kararsız kalan ailelerin, mutlaka bir uzman görüşüne başvurması gerekiyor” dedi.


0 Yorumlar

Yorum Gönder