Tarsus sulama kanallarında yaşanan ölümler Meclis'e taşındı


 MERSİN HABER-  Mersin Milletvekili Ali Bozan, Tarsus sulama kanallarında yaşanan ölümleri Meclis'e taşıdı .


Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, Tarsus'taki sulama kanallarında yaşanan ölümleri Meclis gündemine taşıyarak İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'ya soru önergesi verdi. 

Mersin'in Tarsus ilçesinde sulama kanallarında son haftalarda yaşanan can kayıplarının ardından Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, can kayıplarının önlenmesi için ilgili kurumlara çağrı yaptı, konuyu Meclis gündemine taşıdı."İLGİLİ KURUMLARIN BİR AN EVVEL SORUMLULUK ALMALARI GEREKMEKTEDİR" 

Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, Bakanlıklara verdiği soru önergelerinin gerekçelerinde; "Mersin'in Tarsus ilçesinde geçtiğimiz hafta 3 çocuğun sulama kanallarında boğulduğu bilgisi tarafımıza iletilmiştir. Aldığımız bilgiler üzerine; Tarsus ilçesinde sulama kanallarının geçtiği Gazipaşa, Mithatpaşa ve Bağlar mahallelerinin muhtarları ile bir araya gelerek yaşanan ölümlere ilişkin görüşme gerçekleştirdik. Yaptığımız görüşmelerde, ilçede güvenli ve ucuz havuzların eksikliğinden kaynaklı çocukların serinlemek amacıyla sulama kanallarına yönlendiği dile getirilmiştir Sulama kanallarında yeterli önlem almadığı, kanalların etrafında ne bir uyarı levhası ne de korkulukların bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca muhtarlar tarafından belediyelerin de bu hayati konuda görev ve sorumlulukları itibariyle yetersiz kaldığı dile getirilmiştir. Sulama kanallarını muhtarlarla birlikte gezip eksiklikleri yerinde tespit ettik. Her yıl bu ihmallerden dolayı can kayıplarının yaşandığı sulama kanallarında ilgili kurumların bir an evvel sorumluluk almaları gerekmektedir" ifadeleri yer aldı. 

Milletvekili Bozan, yanıtlaması üzerine İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'ya şu soruları sordu: 

- Tarsus'ta yıllardır can kayıplarına neden olmasına rağmen, sulama kanallarına neden herhangi bir uyarı levhası ya da korkuluklar yerleştirmemektedir? 

- Devlet Su İşleri (DSİ), sulama kanallarında alınması gereken önlemleri hangi gerekçelerle yerine getirmemiştir? 

- En son geçtiğimiz hafta 7 yaşındaki Efrahim Kızıltaş'ın sulama kanalında yaşamını yitirmesinin ardından ihmali olan sorumlular hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır ve başlatılmışsa bu soruşturma ne aşamadadır? 

- Belediyelerin sulama kanalarına ilişkin görev ve sorumlulukları nelerdir? Bu görev ve sorumluluklar kapsamında Bakanlığınızca en son ne zaman denetim gerçekleştirdiniz? 

- Yurttaşların can güvenliğinden sorumlu bakanlık olarak, Tarsus'taki sulama kanallarında daha fazla can kaybı yaşanmaması için gereken önlemleri ne zaman almayı düşünüyorsunuz?

0 Yorumlar

Yorum Gönder