Öğrenciler LGS'de 19 Temmuz saat 17.00'ye kadar tercih yapabilecek


MERSİN-HABER- LGS merkezi sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih başvuruları bugün başladı.  Öğrenciler 19 Temmuz saat 17.00'ye kadar tercih işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

        Öğrencilerimiz merkezi sınav puanıyla öğrenci alan okullar, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere 3 grupta tercih yapabilecek. Merkezi sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre yerleştirme yapılacak. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullarda ise sırasıyla öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanı üstünlüğü, özürsüz devamsızlık gün sayısı baz alınacak.  Yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar, 24 Temmuz'da ilan edilecek.

       Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Adem Koca LGS tercih süreci hakkında ''Sevgili öğrenciler, sizi çok seviyor ve önemsiyoruz. Bu süreçte çok çalıştınız, emek verdiniz. Bütün gayemiz verdiğiniz emeklerin karşılığının yapılacak merkezi sınavlarda da hakkıyla alınmasıdır. Bu sebeple meslekleri tanımanız, mesleklerin gerektirdiği özellikleri öğrenip kendinize uygun meslek alanlarına yönelebilmeniz için okullarda LGS ve YKS Tercih Danışmanlığı Komisyon'u kurulmuştur. Doğru tercihler yapabilmeniz adına Milli Eğitim Bakanlığımızın LGS Tercih Robotu yer almaktadır. Tercih edebileceğiniz okul, alan ve programları seçmenizde bu profesyonel destek hizmetlerini kullanabilirsiniz. Tercih sürecinizde hepinize başarılar diliyorum.'' dedi.

0 Yorumlar

Yorum Gönder