Kariyer Merkezi Mersin İş Dünyası İçin Çalışıyor

Kariyer Merkezi Mersin İş Dünyası İçin Çalışıyor
MERSİN-HABER-Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi Müdürlüğü öncülüğünde oluşturulan ve Mersin’in iş dünyasının önemli aktörlerini barındıran İşgücü Piyasası Koordinasyon Kurulu, yeni bir yol haritası için toplandı.
Serbest kürsü çalışmasının da yapıldığı toplantıda yaşanan deprem felaketi sonrası çevre illerden Mersin’e yaşanan göç, konut, altyapı, sağlık, içme suyu gibi konuların yanında insan kaynağı konusuna da dikkat çekildi.

Kariyer Merkezi hizmetlerini sahanın ihtiyaçlarına göre planlıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi Müdürü Serkan Özada; Kariyer Merkezi’nin daha kurulduğu ilk günlerde İşgücü Piyasası Koordinasyon Kurulu fikrini hayata geçirdiğini, sunulan hizmet programlarının da sahanın ihtiyaçlarına uygun olarak planlandığının altını çizdi.

Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile iş arayan ve işverenlere, İŞKUR hizmetlerinin sunumuna yönelik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile mesleki sertifikasyon programlarının açılmasına yönelik protokollerle iş arayanların, gençlerin ve adayların meslek kazanması ve istihdam edilebilirliklerine katkı sunulmasının hedeflendiği belirtildi.

Kariyer Merkezi’nin en önemli hedef kitlelerinden birini de işverenlerin oluşturduğunu belirten Özada; işverenlere ve profesyonel yöneticilere yönelik kurumsal ve kişisel eğitimler, personel ihtiyaçlarına yönelik sunulan mülakat simülasyonları ve danışmanlık hizmetinin önemine değindi.

Kariyer Merkezinin Gelecek Projelerinden de bahseden Özada; ‘Online Kariyer Platformu, Online Eğitimler,  Kariyer Mersin’ gibi projelere 2023 döneminde ağırlık vereceklerini söyledi.

Mersin’in ortak akıl ile yürüteceği yeni bir yol haritasına ihtiyacı var

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi Serkan Özada’nın gerçekleştirdiği sunum sonrasında serbest kürsü çalışması yapıldı. Serbest Kürsü çalışmasında Kurul üyelerinin gündemini yaşanan deprem felaketi sonrası çevre illerden Mersin’e yaşanan göç oluşturdu.

Serbest Kürsü çalışmasında; Mersin Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Mualla YüceoL, Toros Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Köksal Hazır, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Ercan Akın,  Girişimci İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mürvet Beydağı, Mersin Perakendeci İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Demir, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Mersin Genç Girişimciler Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kiper,  Akdeniz Ağaç ve Orman Ürünleri Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Ciğer,  Mersin Üniversitesi Sürekli Eğitim Müdürü Prof. Dr. İlhan Ege, Girişimci İnsan Kaynakları Derneği Proje Koordinatörü Umut Oğur görüşlerini aktardı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezinin Kariyer Mersin Projesinde  işbirliğine hazır olduklarını belirten üyeler; Kahramanmaraş merkezli meydana gelendepremler sonrasında depremden etkilenen illerden yoğun olarak göç alan Mersin’de  konut, altyapı, sağlık, içme suyu gibi konuların yanında insan kaynağı konusuna da dikkat çekti.İnsan kaynağı konusunda kent dinamikleri olarak sürecin daha yönetilebilir olması açısından kurumlar arası işbirliğinin önemine vurgu yapıldı.

 

Kentin insan kaynakları alanına katkı sağlayacak Kariyer Mersin Çalıştayı yapılacak

 

İşgücü Piyasası Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda üyelerin ortak görüşü olarak önümüzde ki süreçte İnsan Kaynakları, Mesleki Eğitim, İstihdam, Girişimcilik gibi konuları içeren Kariyer Mersin Çalıştayı yapılarak kentin dinamikleri arasında var olan iletişimin en üst seviyeye çıkarılması hedefleniyor.

 

 

0 Yorumlar

Yorum Gönder