CELAL HOCADAN ANLAMLI KONFERANS


 TARSUS-HABER- Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Tarsus Şubesi Cumhuriyetin 99. Yıldönümünü anma etkinliği düzenledi.

(ÇYDD) Tarsus Şubesi, Cumhuriyetin 99. Yıldönümünü daha farklı, amacına uygun, anlamlı ve etkili bir şekilde düzenlemek amacıyla bir konferans ve söyleşi  gerçekleştirdi.

Asutay İş Merkezi Kent Konseyi Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe  Belediye Meclis üyesi ve Avukat  Ünzile  Kuru, ÇYDD başkanı Ferda Aras, Atatürkçü Düşünce Derneği Tarsus Şube başkanı Gökhan Arkan ile STK temsilcileri katıldı.

 “Türkiye’nin Çağdaşlaşma Devrim: Cumhuriyet” başlığı altında düzenlenen Konferans ve söyleşinin sunumunu Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Siyasal Hayatı, Türkiye’nin Ekonomik ve Toplumsal Yapısı ve Türk Yönetim Tarihi alanlarındaki özgün çalışmaları ve makaleleriyle de tanınan  Tarsus Akdeniz gazetesi  köşe yazarı ve akademisyen Öğr. Gör. Uzm. Celal Tezel yaptı..

Akademisyen Öğr. Gör. Uzm. Celal Tezel “ Türkiye’de Cumhuriyeti kuran bir kadro var. Cumhuriyetin ilanı bile en büyük devrimlerden biridir . Atatürk ve silah arkadaşları 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyeti ilan ederek bu alanda bir devrim yapmışlardır. En iyi yönetim şekli Cumhuriyettir. Bizler yeni kuşaklara Cumhuriyeti ve önemini daha iyi anlatmalıyız. Bence en büyük bayramlardan birisi Cumhuriyetin ilanıdır” dedi.

Tezel, Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür” sözü ile kültür ve eğitime büyük önem verdiğini de belirterek herkesin Cumhuriyet ve kazanımlarına sahip çıkması gerektiğini anlattı.

Söyleşi ve konferans sonunda Tezel,  katılımcıların sorularını cevaplandırdı.  ÇYDD heyeti ise Tezel’e teşekkür ederek çiçek verdi.

 

0 Yorumlar

Yorum Gönder