KERİM AFŞAR” KİTABI TARSUS BELEDİYE YAYINLARI’NDAN ÇIKTI


TARSUS-HABER- Türk tiyatrosunun önemli sanatçılarından, usta oyuncu Kerim Afşar’ın anısına bir kitap yayınlandı. Tarsuslu gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık’ın yayına hazırladığı “Sahneye Uyarlanmış Bir Yaşam: Kerim Afşar” kitap çıktı.
Tarsus Belediyesi Kent Yayınları tarafından basılan “Sahneye Uyarlanmış Bir Yaşam: Kerim Afşar” kitabında, Aratos dergisi Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık, tiyatro oyuncusu Kerim Afşar’ın yaşamı, sanat anlayışı, Devlet Tiyatrosu ile Anakara Sanat Tiyatrosu(AST)’nda çalıştığı yıllar, rol aldığı, yönettiği oyunlar, 1970’li yıllarda TRT’de seslendirdiği “Radyo Tiyatrosu” ve “Arkası Yarın” gibi programlar, yurt içi ve dışındaki turnelere yer vermiş.
Kitabın ikinci bölümünde ise Kerim Afşar’ın tiyatro yıllarında gerek sanat eleştirmenlerinin, gerekse meslektaşları ve yazarların hakkında yazdıkları yer almaktadır. Son bölümde ise Kerim Afşar hayata gözlerini yumduktan sonra meslektaşlarının ve dostları ile gazete köşe yazarlarının ardından yazdıkları yazılar bulunmakta.
Edinilen bilgiye göre, Kerim Afşar için yazanlar arasında Zeynep Oral, Rutkay Aziz, Sevgi Özel, İlhan Selçuk, Altan Erkekli, Levent Ülgen, Fikret Otyam, İbrahim Demirel, Günay Güner, Işık Kansu gibi pek çok gazeteci, yazar ve sanatçı bulunuyor.
1930 yılında İstanbul’da doğan Kerim Afşar, Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Uzun yıllar Devlet Tiyatrosu’nda sahneye çıktı. Sonrasında Ankara Sanat Tiyatrosu(AST)’nda çalıştı. Tekrar döndüğü Devlet Tiyatrosu’ndan emekli oldu. Eski kuşaklar onu 1970’li yıllarda TRT’de “Radyo Tiyatrosu” ve “Arkası Yarın”daki seslendirmeleriyle tanır. Kerim Afşar, sinema ve dizi filmlerde de oynadı. Sinemada, Yılmaz Güney’le oynadığı “Arkadaş” filmindeki rolüyle hafızalarda yer etmiştir.Kerim Afşar 23 Eylül 2003’te yaşama gözlerini yumdu.Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutku’nu TRT stüdyolarında seslendiren Kerim Afşar adına ve anısına her yıl Dil Derneği tarafından ödül verilmektedir.

0 Yorumlar

Yorum Gönder