TÜED'DEN EMEKLİYE VERİLEN ZAM DEĞERLENDİRMESİ

 


2022 Temmuz ayından itibaren SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 42,35; memur emeklilerine ise yüzde 41,85 zam yapıldı.

Emekli aylıklarına yapılan zamları değerlendiren Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, yüksek enflasyon karşısında yapılan zamların yetersiz kalacağını belirterek, çarşı-pazar fiyatlarıyla TÜİK tarafından yapılan hesaplamalar arasında büyük fark olduğundan, altı aylık TÜFE artışının emeklileri koruyan bir sistem olarak görmediklerini söyledi.

Yapılan zamların kısa sürede etkisini yitireceğinden, emekli aylıklarına seyyanen zam yapılmasının daha adil olacağına dikkat çeken Kurnaz, sosyal güvenlik sistemimizin gelecek güvencesi olması için insanca yaşamaya yetecek bir aylığın ödenmesini istedi.

3.500 TL’nin altında emekli aylığı olan emeklilerin kendi aylıklarına yüzde 42,35 zam yapılacak ve 3.500 TL’yi geçmediği takdirde 3.500 TL ödenecektir.

 

Emekli aylıklarına yapılan yüzde 42,35 zam değerlendirildiğinde, düşük emekli aylığı alanlara yapılan artışların yetersiz kaldığı; 6.325 TL açlık sınırına göre emekli aylıklarına seyyanen zam yapılması, zorunlu harcamaların karşılanması için bir ihtiyaç haline geldiği görülmektedir.

Emekli aylıklarındaki hesaplamalar nedeniyle 3.500 TL aylık alacak emeklilerimizin kayıpları giderek büyüdüğünden, bu kapsamda olan emekli aylıkları önce 3.500 TL’ye çekilmediğinden ve bunun üzerine yüzde 42,35 zam uygulanmadığından, düşük aylık alanların kayıpları tam olarak giderilememiştir.

Bu durumda, 3.500 TL’nin altında aylık alan 1,5 milyon emeklinin mağduriyeti devam edecektir. Asgari ücrete göre bir değerlendirme yapıldığında; en düşük aylık alan emekliler, asgari ücretin 2.000 TL altında aylık almaya devam edecektir.

Emekli aylıkları hesaplama sistemi değişmeli ve yüksek enflasyona karşı emekliler korunmalıdır. Bu nedenle, intibak yapılmalı ve emekli aylıkları yeniden hesaplanmalıdır.

Eşitliğin olmadığı bir sistemde, fazla prim ödeyenlerin aylıklarının düşmesine çözüm getirilmelidir.

 

0 Yorumlar

Yorum Gönder