E-TİCARET, GELENEKSEL TİCARETİN YERİNİ ALIYOR VE ALACAKTIR.

E-Ticarette Payımızı Almalıyız. Diyen Başkan Murat Kaya, "E-ticaret, küresel çapta artan bir ivme sergilerken, etki alanını giderek genişletmektedir. " dedi. 


Başkan Murat Kaya, açıklamasında şunları kaydetti; 


Türkiye de e-ticaret sektörü son 5 yılda, 6-7 milyar dolar düzeyinde yabancı yatırım çekti. En fazla yatırım alan teknoloji şirketleri ise, yine Türk e-ticaret şirketlerimiz oldu. 


Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2019'da Türkiye'de e-ticaret yapan işletme sayısı 57 bindi. 2021 yılında bu rakam 484 bine yükseldi. Yeni açılan şirket sayısı göz önüne alındığında yıl sonuna kadar bu sayının 550-600 bin civarına ulaşması öngörülüyor. 2021 yılında e-ticaret hacmi ise 381,5 milyar TL olarak gerçekleşirken, 2022 yılının ilk 6 ayındaki e-ticarette büyüme hızı ve açılan firma sayısı değerlendirildiğinde e-ticarette cironun bu yıl 600 milyar TL'ye yükselmesi bekleniyor. 


Türkiye'de e-ticaret ve e-ihracat 2021 hacmine bakarsak; E-ticaretin genel ticarete oranı 2021 yılında %17,7 olarak gerçekleşti. 


E-ihracat hacmi 264 milyon dolara ulaşan Türkiye'nin, 2023 yılında e-ihracat hedefini ise 1 milyar dolara yükseltti. 


NE YAZIK Kİ! 


Bölge olara, E-ticaret faaliyetinde bulunan işletme sayısı olarak sıralamada yer alamazken, e-ticaret alışverişinde sıralamada yer almaktayız.Kapsamlı bir e-ticaret seferberliğine ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. İş birlikleri yaparak girişimcilerimize yol göstermeliyiz." dedi.

Haftanın Çok Okunanları

Tarsus haber, tarsus haberleri, tarsus son dakika, tarsus cinayet haberleri, tarsus trafik kazaları„ tarsus son dakika, mersin haber....