KADIN MECLİSİ BAŞKANI ve YÜRÜTME KURULU SEÇİMİ YAPILDI


TARSUS HABER- Tarsus Kent Konseyi Güner Baykal Toplantı ve Konferans Salonu’nda, Tarsus Kent Konseyi Kadın Meclisi Genel Kurulu yapılarak Kadın Meclisi Başkanı ve Yürütme Kurulu seçimi yapıldı. Toplantıya kadınla ilgili çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yanı sıra  Kent Konseyi Başkanı ve Yürütme Kurulu üyeleri katıldılar.

    37 üyenin katıldığı Kadın Meclisi Genel Kurulu gündem gereğince Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Divan Başkanlığına Yasemin Yücel, üyeliklere Ayşe Kuru ve Kamile Yedican seçildiler.

  Ardından söz alan Kent Konseyi Başkanı Reşit TOK, “Türkiye’de ilk kadın hareketi (temeli 17. yüzyıla dayanmakla birlikte) “Kadınların Sosyal ve Politik Birliği” adıyla 1903 yılında Britanya’da kurulmuş olduğunu belirtti. Türkiye’de ise ilk dalga kadının ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal yaşam alanlarında yer almasını sağlamak üzere gelişti. Bu hareketin özünde erkeklerle eşitlik söylemleri yatıyordu. 1960’lı yıllarda ise kadın merkezli ikinci dalga ortaya çıktı ve Feminizm kavramı “Kadının Kurtuluşu” gibi söylemlerle kendisini gösterdi. 1980’lerde ise üçüncü dalga olarak “kadın olmak” ve “insan olmak” arasındaki ilişkiye dikkat çeken felsefi ve kültürel söylemler öne geçti. 8 Mart, 25 Kasım, 5 Aralık gibi önemli tarihlerde kendisine eylem alanı bulan kadın hareketinin başarılı olmasını diliyorum” dedi. 

Ardından da Tarsus Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin öncelikli amaçlarının; Kadınların toplumsal yaşamın; üretim, iş siyaset, kültür, sanat vb. alanlarında söz sahibi olmalarını sağlamak;  kent ve kadın sorunları konusunda bilinçlenmelerini ve politikalar oluşturmalarını sağlamak; kadınların, girişimci, araştıran, üreten bireyler olmalarını desteklemek ve bireysel inisiyatiflerini geliştirmek olduğunu söyledi be başarı dileklerini tekrarlayarak sözlerini tamamladı.

     2020-2021 döneminde Kadın Meclisi Başkanı olarak görev yapan Bilgehan Güçtimur, ilgili dönemin Kadın Meclisi faaliyetlerini anlattı, yeni seçilecek yönetime başarılar dileyerek, kadın konusunda çalışmalarının devam edeceğini belirtti.

     Konuşmaların ardından öncelikle Kadın Meclisi Başkanı seçimi yapıldı. Bilgehan Güçtimur ve Zeliha Tanışık aday oldular. Yapılan kapalı oy açık sayım ile Bilgehan Güçtimur yeniden Kadın Meclisi Başkanı seçildi.

     Kadın Meclisi Yürütme Kurulu Üyeliği için yapılan seçim sonucunda Ayşe Karaca, Belda Boroğlu, Burcu Turğut, Hatice Polat, Meryem Arpacı ve Şefika Çam Yürütme Kurulu Üyesi oldular.

Yeni Yönetimi kutluyor ve başarılı bir dönem geçirmelerini diliyoruz.

 

TARSUS KENT KONSEYİ

 

 

 

0 Yorumlar

Yorum Gönder