CHP’Lİ ANTMEN, ÇOCUK İSTİSMARINI MEŞRU GÖSTEREN KİTABI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

 


Karatay Akademi Yayınları'ndan çıkan 'Onlar Ermiş Muradına - En Güzel Türk Masalları' isimli kitapta çocuk istismarı ve ensest ilişkiyi meşrulaştıran ‘sandık’ isimli sözde masal sonrası CHP Konuyu Meclis Gündemine taşıdı. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde “Bu kitap nasıl onaylanıp bandrol alabilmiştir? Kız çocuklarını istismarı meşru gösteren bu kitap bugüne kadar kaç çocuğumuza okutuldu? Bahsi geçen kitap bugüne kadar kaç baskı yaptı ve kaç adet dağıtıldı?” diye sordu.

 

"En Güzel Türk Masalları" adı verilen çocuk kitabında yer alan "Sandık" adlı hikayede babanın, kızını istismar etmesi meşru gösteriliyor. Hikayede sözde bir baba bir hocaya giderek "Hocam, yetiştirdiğin meyveyi önce kendin mi yersin, yoksa başkasına mı yedirirsin?" sorusunu soruyor.

 

Hoca ise “Evvela kendin yersin” şeklinde yanıt veriyor. Hocadan olur alan sözde baba, kızına durumu anlatmakta ve “ben hocadan onay aldım” diyor.  Kız ise “Baba hiç öyle şey olur mu, ben senin kızınım, babanın kızıyla evlenmesi olur mu?” yanıtını vermekte, babası ise "Olur kızım" demektedir.

 

Antmen’in önergesinde yer alan sorular şu şekilde;

 

– H. Erol Yıldız imzalı ve Karatay Çocuk yayınevi tarafından basılan ‘En Güzel Türk Masalları’ isimli sözde çocuk kitabı ne zamandan bu yana satılmaktadır? Bu kitabı basan yayınevi ve yazan Erol Yıldız hakkında hukuki bir soruşturma açılması için harekete geçilmiş midir? Bu yayınevi ve yazarın başka kaç kitabı bulunmaktadır?

 

- Bu kitap nasıl onaylanıp bandrol alabilmiştir? Kız çocuklarını istismarı meşru gösteren bu kitap bugüne kadar kaç çocuğumuza okutuldu? Bahsi geçen kitap bugüne kadar kaç baskı yaptı ve kaç adet dağıtıldı?

 

– Bu kitap okullarımızda dağıtılmış mıdır? Varsa bu okullar hangileridir? Bu kitap okullardan ve kitapçılardan toplatılarak imha edilmiş midir?

 

– Özellikle çocukların okuyacağı kitaplar çok daha titizlikle incelenmesi gerekirken bu kitap nasıl oluyor da satışa sunulabilmiştir? Kitapla ilgili gerekli denetimler yapıldı mı? Varsa kim ya da kimler yapmıştır? Bu kişilerle ilgili soruşturma açılmış mıdır?

 

– Çocuk istismarını meşru gösteren ve çocukları olumsuz etkileyecek başka kitap veya yayınlar tespit edilmiş midir? Varsa bunlar hangileridir?

 

0 Yorumlar

Yorum Gönder