BÜYÜKŞEHİR İLE ÜNİVERSİTE ARASINDA 2 DEV PROTOKOLMersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, kentteki öğrencilerin barınma ihtiyacına yönelik problemlerin ortadan kaldırılmasını amaçlayan 2 önemli işbirliği protokolü imzaladı.
Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilen ve Mersin’deki eğitim çemberine büyük katkı sunacak 2 farklı konudaki işbirliği protokolü, Mersin Üniversitesi Konukevi’nde Başkan Seçer ve Rektör Prof. Dr. Çamsarı arasında imzalandı.
Büyükşehir Meclisi’nde kabul edilmişti
Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Mersin Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı Meclis Toplantısı 2. birleşiminde, yükseköğrenim gören öğrencilerin ve diğer öğrencilerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması ve sosyal destek sunulması amacıyla Büyükşehir Belediyesi’nin Gülnar İlcesi’nde açacağı yurt ile Akdeniz İlçesi’nde yer alan Mersin Üniversitesi Eski Tıp Fakültesi Acil binasında sağlık, sosyal ve kültürel alanlardaki hizmetlerin daha verimli ve kaliteli yürütülmesi adına Mersin Üniversitesi ile protokol imzalanmasına yönelik madde oy birliğiyle kabul edilmişti.
İmzalanan protokoller, yükseköğrenim öğrencileri ile Gülnar İlçesi’ndeki diğer öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayacak Gülnar Öğrenci Yurdu ile Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlık ve sosyal destek projesi kapsamında kullanılacak eski Mersin Üniversitesi Hastanesi binalarını kapsıyor.
Protokol kapsamında Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisi yapılan alanlar hakkında bilgiler veren Çamsarı, Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim konusunda gösterdiği gayreti taktir ettiklerini ifade etti. Çamsarı, “Sizin bu teklifiniz gelince gerçekten mutlu olduk. Şu an bizim imkânlarımız orayı yapmaya çok el vermiyordu. Merkezde bizim 30 bini aşkın öğrencimiz var ve sadece burada 4 bin 500 kişilik yurt imkânımız var. Bu barınma sorununa bir nebze katkı sunabilirsek bizim açımızdan bir fayda, bir kazanç olacak. Kurum işbirliğini biz baştan beri diyoruz. Bu konuda sizlerin de gayretini Üniversite olarak takdir ediyoruz. Mersin’in hak ettiği hizmeti tek bir kurumun yapması mümkün değil. Mutlaka işbirliği yapmak lazım”  sözlerini kullandı. Konuşmaların ardından yapılan işbirliğinin kente ve eğitim alanına hayırlı olması temennileri ile imzalar atıldı.
Başkan Seçer, Kültür Merkezi inşaatını inceledi
Protokol merasiminin ardından üniversite kampusu içerisinde yürütülen inşaat ve tesis çalışmalarını Rektör Prof. Dr. Çamsarı eşliğinde inceleyen Başkan Seçer, üniversite içerisinde inşaatı devam eden Akdeniz Kültür Merkezi ile hizmetlerine devam eden Genç Girişimci Merkezi’ni inceleyerek, Çamsarı ve akademisyenlerden bu merkezler hakkında bilgi aldı.
Genç Girişimci Merkezi’nde yer alan kara tahtaya küçük de bir not ekleyen Başkan Seçer, “Mersin’i Seviyorum” yazdı.

0 Yorumlar

Yorum Gönder