MECLİS ÜYELERİNDEN BAŞKAN SEÇER’E ÖVGÜ


MECLİS ÜYELERİNDEN BAŞKAN SEÇER’E ÖVGÜ
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım ayı toplantısının ikinci birleşimi,
Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer
başkanlığında gerçekleştirildi.
Meclis’te komisyon raporlarına ait 42 ve idare tekliflerine ait 7 olmak üzere toplam 49 madde görüşüldü. 

Mecliste konuşulan önemli gündem maddelerinden biri, seyyar satıcıları yakından ilgilendiren Geçici Seyyar Yeri Uygulama Yönetmeliği oldu. Komisyonlardan gelen madde, tekrar görüşülmek üzere komisyona oy birliği ile havale edildi. Konu hakkındaki sorulara yanıt veren Başkan Vahap Seçer,“Bir disiplin altına almamız lazım. Ben insanların ekmeğine saygı duyuyorum. Özgürlük güzel bir şey ama bir başkasının özgürlük alanına girdiğiniz noktada özgürlüğün bir kıymeti harbiyesi kalmaz. Onun adı özgürlük olmaz, keyfiyet olur. Biz bu keyfiyeti yaşatamayız. İşte o sınırı belirlemek; benim gayem bu. Tekrar görüşelim komisyonda. Ben de bunun bir orta yolunu bulalım istiyorum. Detaylar komisyonda konuşulsun, tartışılsın. Uygun olan neyse benim kabulümdür. Yeter ki kenti düzene sokalım” dedi.

Büyükşehir’in düzenlediği akaryakıt ihalesi yeniden Meclis gündemine geldi. Meclis üyeleri ihale konusunda Başkan Seçer’e güvendiklerini dile getirdi. Başkan Seçer, “Bu konular şeffaf, açık, tartışılabilir konulardır. Geçtiğimiz dönemki en son ihalede elde edilen rakamlarla şu anki süreci devam eden ihaledeki rakamların farkı en az 2.5 kat daha fazla” diye konuştu. Sözleşmeli personellerle ilgili sorulara da yanıt veren Seçer, “Bizim iyi yetişmiş, liyakatli personele ihtiyacımız var. Hiçbir saik beni bağlamaz. Onun liyakati benim için önemli” diye konuştu.
  
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım ayı toplantısının ikinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi.

Meclis’te komisyon raporlarına ait 42 ve idare tekliflerine ait 7 olmak üzere toplam 49 madde görüşüldü. Mecliste konuşulan önemli gündem maddelerinde biri de seyyar satıcıları ilgilendiren Mersin Büyükşehir Belediyesi Geçici Seyyar Yeri Uygulama Yönetmeliği maddesi oldu. Komisyonlardan gelen madde, tekrar görüşülmek üzere komisyona oy birliği ile havale edildi.

Mecliste ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesi 2020 mali yılı performans programı ve ilçe belediyelerinin 2020 mali yılı performans programı ile 2020 mali yılı bütçesi ile ilgili maddeler de görüşülerek, oy birliğiyle kabul edildi.

“Benim tasarruf kullanacağım alanlar Büyükşehir’in yetki alanları”

Başkan Seçer, komisyona tekrar iadesi yapılan Mersin Büyükşehir Belediyesi Geçici Seyyar Yeri Uygulama Yönetmeliği maddesi hakkında açıklamalarda bulundu. Esnafa uzak noktalar bulunduğuna dikkat çeken Seçer, “Örneğin Kültürpark. Bir su alacak ya da farklı bir gıda maddesi alacak. Oradan bir markete gitme şansı yok. Oraları düzene sokalım. Önceki hafta oraya aniden bir akşam indim. Babil’in oradan yürüyüşe çıktım. İnanın tablo son derece kötüydü ve son derece de üzüldüm. Her taraf bir tarafta. Yolun ortasına tezgahı kurmuş ve bu şekilde serbest bıraktığınız zaman kirlilik de artıyor. Aynı tespiti dün yaptım. Ama hemen müdahale etmiştik. Dedik ki belirli bir süre kesinlikle seyyar satıcılara yasaklıyoruz. Dün aynı noktada yine gezinti yaptım, ortalık tertemiz”dedi.

“Yeter ki kenti düzene sokalım”

Konunun bir disiplin altına alınması gerektiğini ifade eden Seçer, şöyle devam etti:
“Ben insanların ekmeğine saygı duyuyorum. Hiçbir lafım yok. Özgürlük güzel bir şey ama özgürlükleriniz şurada sınırlıdır. Bir başkasının özgürlük alanına girdiğiniz noktada özgürlüğün bir kıymeti harbiyesi kalmaz. Onun adı özgürlük olmaz, keyfiyet olur. Biz bu keyfiyeti yaşatamayız. İşte o sınırı belirlemek; benim gayem bu. Tekrar görüşelim komisyonda. Ben çok ısrarcıyım. Varsa soru işaretleri bunları giderelim. Beraber komisyon mu oluştururuz, orada kimlere verilecek, bunları beraber mi tespit ederiz? Çünkü belli. Seyyar dernekleri de geldiler, beni ziyaret ettiler. Yıllardır söylüyor ‘30 yıldır, 20 yıldır ben bu işi yapıyorum’ diyor. Anamur da, Mut da, diğer bölgeler de böyledir. Zaten benim tasarruf kullanacağım alanlar Büyükşehir’in yetki alanları. Ana caddeler, bize ait olan parklar ama ara sokaklar ya da ilçe belediyelerinin hüküm ve tasarrufu altında olan yerlerde onların tasarrufu. Zaten ben oralara giremem ama bunu komisyonda tartışacağız. Ben de bunun bir orta yolunu bulalım istiyorum. Detaylar komisyonda konuşulsun, tartışılsın. Uygun olan neyse benim kabulümdür. Yeter ki kenti düzene sokalım. Çünkü vatandaş bu konuda şikayetçi. Bu şikayeti ortadan kaldıralım ama diğeri de ‘benim ekmek teknem bu. Bunu kaldırdığınız zaman ben çoluğuma çocuğuma ekmek götüremiyorum’ diyor. Böyle de bir sıkıntı var. Bunun orta yolunu bulmamız lazım.”

Seyyar satıcılar Meclis çıkışına geldi


Meclis sonunda seyyar satıcılar toplantının yapıldığı Kongre ve Sergi Sarayı’na gelerek, Başkan Seçer’e taleplerini iletti. Seçer, “Bu şehri yasaklarla yönetemeyiz. Çalışın, çocuğunuzun rızkını kazanın. Buna bir sözümüz yok. Ama bu şehre de bir düzen vermek zorundayız. Vatandaş bizden bunu istiyor. Kimsenin hakkını yemeden bir düzenleme getireceğiz” dedi. Seçer’in açıklamalarının ardından seyyar satıcılar “En Büyük Başkan Vahap Başkan” sloganları atarak, Başkan Seçer’i Kongre ve Sergi Sarayı’ndan alkışlarla uğurladı.

0 Yorumlar

Yorum Gönder