UYUŞTURUCUYA KARŞI ‘’UYUMA ‘’UYGULAMAYI İNDİR TEK TUŞLA İHBARDA BULUN


Başkan Erdoğan'ın 2018 yılı 100 Günlük İcraat Programı'nda açıkladığı, uyuşturucuyla mücadele kapsamında tek tuşla ihbarda bulunmaya imkan tanıyan 'UYUMA Projesi' hayata geçirildi.
 İçişleri Bakanlığınca uyuşturucuyla mücadele kapsamında geliştirilen "UYUMA Projesi" sayesinde vatandaşlar, uyuşturucu satıcılarını tek tuşla polise bildirebilecek.
 Buna göre, tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirilen uygulama, Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı uzmanlarının imzasını taşıyor. %100 yerli ve milli olan mobil uygulama Uyuma, hem iOS, hem de Android kullanıcıları tarafından indirilebilecek. Uyuma ile vatandaşlar sokakta karşılaştıkları uyuşturucu tacirlerini veya bağımlılarını tek tıkla polise ihbar edebilecekler. Uygulamaya T.C kimlik numarası ile giriş yapılacak. Vatandaşlar, bulunduğu yerin adresini yazıp butona bastığında narkotik birimlerine mesaj gelecek. Bu konuma en yakın Narkotik polis ekibi yönlendirilecek. 
        İhbarcının kimliği gizli kalacak
Sokakta gördüğü uyuşturucu ticaretini polise bildirmek isteyen vatandaş, uygulamadaki butona basarak ihbarda bulunacak.
Sisteme konum bilgisiyle birlikte düşen ihbar, bölgeye en yakın ekibe iletilecek. İhbarcının kimliği kesinlikle gizli tutulacak.
Herkesin akıllı telefonuna indirilebileceği uygulama, uyuşturucuyla mücadelede vatandaş desteğinin artırılması amacını taşıyor.
 İçişleri Bakanımız  Sayın Süleyman Soylu’nun geçtiğimiz ay yaptığı konuşmasında şuana kadar 26 bin 178 kişinin bu uygulamayı indirdiği ve bu uygulamayla 2 bin 405 kişi tarafından güvenlik güçlerine ihbar yapıldığını belirterek " Lütfen her anne ve baba bu aplikasyonu mutlaka telefonlarına indirsin." açıklamasında bulundu.

0 Yorumlar

Yorum Gönder