TARSUS’TA KUDUZ VAKASI


Tarsus’a bağlı Büyükkösebalcı köyünde Mehmet Ali Keleş’e ait bir av köpeğinin sahibini ısırması üzerine köpek sahibinin müşahede altına alındı. Daha sonra köpeğin telef olması üzerine tedbirler alındı.
Tarsus Kaymakamı Bekir Atmaca, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada , gerekli tedbirlerin alındığını vurguladı ve şunları kaydetti:
“Köpeğin müşahade altındayken ölmesi sonucu ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze bildirim yapılmış ve alınan numune (tüm gövde) Adana Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’ne gönderilmiştir. 8 Nisan 2016 tarihli laboratuar teşhisi sonucu kuduz hastalığı çıktığı belirlenmiştir.
Büyükkösebalcı mahallesi ve bu mahalleye komşu olan Akçakocalı, İbrişim, Karadirlik ve Küçükkösebalcı mahalleleri kuduz risk bölgesi olarak belirlenmiş olup, uygun yerlere üzerinde Kuduz Risk Bölgesi yazan tabelalar yerleştirildi.
Tarsus Belediye Başkanlığı ve adı geçen muhtarlıklar tarafından kuduz risk bölgesindeki tüm sahipli, sahipsiz köpek ve kedilerden yaklaşık 200 adet toplanıp, köpek bakımevine konulması, aşılanması, bakımevine önceden getirilen kedi ve köpeklerin temasının engellenmesi, sonradan bakımevine getirilen kedi ve köpeklerin hastalık sönüşü yapılıp, resmi olarak izin verilene kadar bakımevinden salınmaması sağlanmıştır.
Aşılı olmaları şartıyla, avda olan av köpekleri, sürüleri koruyan çoban köpekleri, tasma ve kayış benzeri sınırlayıcı bir önlemle birlikte kendisine itaat ettikleri bir insan refakatında bulunan köpekler istisna olmak üzere aşılı dahi olsalar, köpek ve kedilerin kuduz risk bölgelerinde dolaşmalarının yasaklanması ve bu konuda belediye başkanlığı ve muhtarlıklar tarafından bir hafta süreyle sesli uyarılar yapılması sağlanmıştır. Hastalık çıkan mihrakta belediyece iyotlu dezenfektanlarla dezenfekte yapılmış ve gerekli önlemler alınmıştır.”


0 Yorumlar

Yorum Gönder