Köylü kadın kalp masajıyla eşinin hayata tutunmasını sağladı


Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Büyük Kösebalcı köyünde kalp krizi geçiren Mahir Yazlık (66), ilkokul mezunu eşi Tülay Yazlık’ın (61) kalp masajı ve suni teneffüs yapmasıyla hayata tutundu
Mersin' Tarsus ilçesinde yaşayan Tülay Yazlık (61), bilinçli davranması sayesinde 42 yıllık eşi Mahir Yazlık’ın (66) hayatını kurtardı. İlkokul mezunu olan Tülay Yazlık, Böyük Kösebalcı köyü yakınlarındaki açık arazide kalp krizi geçiren eşine kalp masajı ve suni teneffüs yaptı. Tülay Yazlık’ın köye çağırdığı ambulansla hastaneye kaldırılan ve hayata tutunan Mahir Yazlık’a stent takıldı.
SGK emeklisi olan ve arıcılık yapan 2 çocuk babası Mahir Yazlık, kovanlarını Tarsus’a 10 kilometre uzaklıktaki Büyük Kösebalcı köyüne götürdü. Mahir Yazlık, eşiyle birlikte boş bir arazide arı kovanlarıyla ilgilenirken fenalaştı. Cilt renginin değişmesi, bilincini kaybetmesi ve ağzından köpük gelmesi üzerine eşi Tülay Yazlık hemen kalp masajı ve suni teneffüs yapmaya başladı. Tülay Yazlık eşinde yeniden hayat belirtisi göstermesinin ardından 112’yi arayıp durumu anlattı.
KALBİNE STENT TAKILDI
Mahir Yazlık, kısa sürede köye gelen 112 ambulansı tarafından Tarsusta özel bir hastaneye götürüldü. Burada Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Abdurrahman Tasal ve ekibi tarafından yaklaşık 20 dakika boyunca Mahir Yazlık’a kalp masajı ve elektroşok yapıldı. Ayrıca Doç. Dr. Tasal, hastaya anjiyo işlemi uyguladı. Yazlık’ın yeniden çalışmaya başlayan kalbine Doç. Dr. Tasal ve ekibi tarafından stent takıldı. Hastanede 4 gün yoğun bakımda kontrol altında tutulan Mahir Yazlık taburcu edildi.
KALP MASAJI KURTARIYOR
Bilinçli davranarak eşinin kurtulmasını sağlayan Tülay Yazlık, “Eşim birden fenalaşarak yere yığıldı. Yüzü kireç gibi oldu, ağzından köpük geldi. Kalp krizi geçirdiğini anladım. Televizyonda kalp masajını görmüştüm. Hemen kalbine masaj yapıp ağzına, burnuna nefesimi üfledim. Sonra da ambulans çağırdım” diye konuştu. Mahir Yazlık’ın tıkalı 2 damarının daha açılması için kendine gelmesini beklediklerini kaydeden Doç. Dr. Abdurrahman Tasal ise “Kalp krizi geçiren birçok insan, yakınlarındaki insanların kalp masajı yapmaması nedeniyle hayatını kaybediyor. Tülay hanım çok bilinçli davranıp eşinin hayatının kurtulmasına vesile olmuş” dedi.

0 Yorumlar

Yorum Gönder