DİNÇER,”ESNAFIN PRİMİNDEKİ ARTIŞIN ÜÇTE BİRİNİ DEVLET KARŞILASIN”
      Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, kendi primini kendi cebinden yatıran  ve yılbaşı sonrası astronomik artış gösteren 4-b (devredilen Bağ-Kur) kapsamındaki esnaf sanatkarların sırtındaki yükün azaltılması için prim ücretindeki artışın üçte birinin devletçe karşılanmasını istedi.
Asgari ücretteki artış sonrası  4-a sigortalılarının (Devredilen SSK) çalıştıkları işverene hükümetçe 100 liralık destek primi sağlandığını  hatırlatan Başkan Dinçer, “Esnafın yanında çalışan usta ve kalfa için sağlanan desteğin , esnafımıza da uygulanmasını beklemek en doğal hakkımız. Aksi halde esnafımıza üvey evlat muamelesi yapıldığını düşüneceğiz” dedi.
Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, asgari ücretteki artış sonrası 4-a sigortalıların çalıştıkları işyerlerine devletçe verilen 100 liralık prim desteğinin, yılbaşı sonrası astronomik artış gösteren esnaf ve sanatkarların primlerine de yansıtılmasını istedi. Dinçer, “Yetkililerden beklentimiz esnafımıza üvey evlat muamelesi yapılmaması “dedi.
Başkan Dinçer, konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamasında, yılbaşı sonrası asgari ücretin 1300 lira olması ile birlikte 4-a (Devredilen SSK) çalışanlarının işverenlerine devletçe 100 lira destek primi verildiğini hatırlattı. Dinçer açıklamasında yeni yılla birlikte 4-b kapsamındaki (Devredilen Bağ-Kur) esnaf ve sanatkarların primlerinde astronomik artışlar yaşandığını ifade ederek, “ Yılbaşı sonrası kendi primini kendi cebinden yatıran tek kesim olan esnaf ve sanatkarlarımızın en düşük prim ücreti 430 liradan 570 liraya çıkarıldı. Esnafımızın yanında çalışan usta ve kalfalara tanınan hakkın, esnafımızı da tanınmasını beklemek en doğal hakkımız” diye  konuştu.
Geçtiğimiz yıl hükümetin kurulamaması, terör olayları ve  komşu ülkelerle yaşanan sorunlar nedeniyle esnaf ve sanatkarların siftah yapamadan işyeri kapattığını ve hala piyasalarda adı konulmamış bir krizin süre geldiğini  ifade eden Başkan Dinçer, “Bu olumsuzluklar halen devam ederken en düşük esnaf sanatkar prim ücretinin 570 liraya çıkarılması, esnafımızın sosyal güvenlik primini yatıramamasına neden olacaktır.  Bizlerin beklentisi 4-a kapsamında çalışanların işverenlerine tanınan 100 liralık destek priminin esnafımıza da yansıtılması ve esnafımızın prim ücretindeki artışın  üçte birinin devletçe karşılanmasıdır” dedi.

Başkan Dinçer  esnaf ve sanatkarların üvey evlat muamelesi görmesinin önüne geçilerek  söz konusu prim artışının üçte birini devlet tarafından karşılanmasına yönelik yasal düzenlemenin biran önce hayata geçirmesini  beklediklerini sözlerine ekledi.

0 Yorumlar

Yorum Gönder