BİLİM ALANINDAKİ BAŞARILARIYLA TARSUS’UN GURURU OLDU

 


Tarsus Amerikan Koleji (TAC) öğrencisi Nezihe Elvin Ortatepe, çevreye zararlı kurşun esaslı malzemelere karşı ürettiği projesiyle bilim alanında gurur veren başarılara imza attı. 55. Ortaöğretim Tübitak Bölge Sergisi'ne davet edilen Ortatepe, “31. Dr. İbrahim Arıkan MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması”nda da Fizik alanında birincilik ödülüne layık görüldü.Tarsus Amerikan Koleji (TAC) 11. sınıf IB öğrencisi Nezihe Elvin Ortatepe, çevreye zararlı kurşun esaslı malzemelere karşı ürettiği projesiyle bilim dünyasına adını yazdırdı. TAC öğrencisi Ortatepe, “Bizmut Oksit (Bi2O3) Nanopartikül Katkılı, Antibakteriyel Özellikli, Nanokompozit Radyasyon Kalkanların Stereolitografi Yöntemiyle Üretimi” adlı projesiyle hem Tarsus’un hem ülkemizin gururu oldu. Bu projeyle, ağır ve çevreye zararlı kurşun esaslı malzemelere karşı çevreci ve hafif bir alternatif sunmayı hedefleyen Ortatepe, önemli bilimsel etkinliklerde ödüller kazanarak adını duyurdu.


ÇEVRE DOSTU PROJESİYLE UMUT OLUYOR

Nezihe Elvin Ortatepe’nin Bi2O3 (Bizmut Oksit) nanopartiküllerinin daha güvenli ve çevre dostu bir ürün olabilmesi yönünde geliştirdiği projesi, ilk olarak 55. Ortaöğretim TÜBİTAK Bölge Sergisi’ne davet edilerek sunuldu. Proje, sergide büyük ilgi gördü ve jüri üyelerinin beğenisini topladı.

TAC öğrencisi Ortatepe'nin bilimsel kariyerinde önemli bir kilometre taşı olan TÜBİTAK Bölge Sergisi’nin ardından, projesi bu kez de önemli bir ödüle layık görüldü. Ortatepe projesini, MEF Okulları ve MEF Üniversitesi iş birliğiyle fizik, kimya, biyoloji ve yapay zekâ alanlarındaki yetenekli lise öğrencilerini bilimsel araştırmalara yönlendirmek amacıyla düzenlenen “31. Dr. İbrahim Arıkan MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması”nda sundu. 


FİZİK ALANINDA TÜRKİYE BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ

Türk bilim dünyasının seçkin akademisyenlerinden oluşan jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda, Ortatepe'nin projesi, Fizik alanında birincilik ödülüne layık görüldü. Ortatepe'nin projesi, sadece bilimsel başarısıyla değil, aynı zamanda çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaklaşımı benimsemesiyle de dikkat çekti. 

TAC öğrencisi Nezihe Elvin Ortatepe, bilimsel araştırmalarıyla geleceğin bilim insanları arasında yer alacak yetenekli bir öğrenci olarak öne çıkarken, başarılarıyla ülkesini gururlandırıyor ve genç araştırmacılar için de ilham kaynağı oluyor.

0 Yorumlar

Yorum Gönder