TARSUS’TA AKDENİZ MEYVE SİNEĞİ (AMS) İLE MÜCADELE


 Tarsus İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Tarsus İlçemizde Akdeniz Meyve Sineği (AMS) ile Mücadele Kararlılıkla sürdürülüyor.

Meyve üreticileri için büyük bir sorun teşkil eden Akdeniz Meyve Sineği kontrol tuzaklarında lokal artış görülmesi sebebi ile Tarsus Hacıbozan Mahallesinde uygulamalı Zehirli Yem Kısmi Dal İlaçlaması yapıldı.

Mersin İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ ile Tarsus İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hayri Erdoğan ile Tarsus İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri Tamer Doğancılı,Metin Atdağ, Güldenur Çemrek’in ziyaret ettiği bahçelerde teknik personel tarafından üreticilerimize doğru mücadele yöntemleri ve uygulamaları anlatıldı.

Akdeniz Meyve Sineği ile Mücadele kapsamından ilçe genelinde üretim desenine göre dağıtılmış vaziyette 27 kontrol istasyonunda bulunan feromon takip tuzakları rutin olarak haftada en az 2 kez kontrol edilmektedir.

Tarsus genelinde Sert Çekirdekli Meyve bahçe alanlarında; Kültürel Mücadele kapsamında; Yabancı otların temizlemesi, özellikle bahçe arası toprağın 5-10 cm derinliğinde işlenmesi, hasatı yapılan bahçelerde ürün atıklarının toplanması ve bahçeden uzaklaştırılması, Biyoteknik Mücadele kapsamında; Sert Çekirdekli Meyve üreticilerimizin bahçelerine tuzak asımının gerçekleştirilmesi, Kimyasal Mücadele kapsamında ise; Bahçelerinde, ilaçlamalar Zehirli Kısmi Yem Dal İlaçlaması şeklinde uygulanacak olup, Ruhsatlı insektisit ve cezbedicinin kullanılması gerekmektedir.

0 Yorumlar

Yorum Gönder