ÜRETİCİ KADINLARIN EMEKLERİ MARKETTE KAZANCA DÖNÜŞÜYOR


 MERSİN-HABER-Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kooperatiflere destek olmak amacıyla hayata geçirdiği ‘Kooperatif Market’, Trafik Park’ta hizmete açıldı. Ürettikleri ürünleri ekonomiye kazandırmak amacıyla kooperatif kuran üretici kadınlar, ürünlerini ‘Kooperatif Market’te daha geniş kitlelere ulaştırma imkânı buluyor. Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteren kooperatiflerin yörelerine ait doğal ve taze ürünleri, Trafik Park’ı ziyaret eden vatandaşları bekliyor.

 Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kooperatiflere destek olmak amacıyla hayata geçirdiği ‘Kooperatif Market’, Trafik Park’ta hizmete açıldı. Ürettikleri ürünleri ekonomiye kazandırmak amacıyla kooperatif kuran üretici kadınlar, ürünlerini ‘Kooperatif Market’te daha geniş kitlelere ulaştırma imkânı buluyor. Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteren kooperatiflerin yörelerine ait doğal ve taze ürünleri, Trafik Park’ı ziyaret eden vatandaşları bekliyor.

 

Büyükşehir’in kadına ve yerel üretime destek vermek amacıyla hayata geçirdiği projelerden biri olan ‘Kooperatif Market’, açılır açılmaz vatandaşların uğrak noktası olmaya başladı. Trafik Park’a gelen aileler, özellikle doğal ve temiz ürün olması sebebiyle markette yer alan ürünlere yoğun ilgi gösteriyor. Sevdikleri ve çocukları için hem lezzetli hem de sağlıklı yiyecekler yapmak isteyen aileler, marketten eli boş dönmüyor.

 

Samandağ Kadın Kooperatifi, Arıcılar Birliği, Hazek Kadın Kooperatifi, Mardin Kekik Kadın Kooperatifi, Medeniyetler Bahçesi Kadın Kooperatifi, Urla Kadın Kooperatifi, Mezitli Solinova Üretici Kadın Kooperatifi, Mut Kadın Girişimciler Üretimi ve İşletimi Kooperatifi, Tarsus Eshab-ı Kehf Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Çaltıbozkır Üretim ve Pazarlama Kooperatifi, Anamur Kadın Girişimi Üretim Ve İşletme Kooperatifi, Miss Dolap Kadın Kooperatifi, Mersinden Kadın Kooperatifi ve Erzin Kadın Kooperatifi’nin reçel, salça, erişte, sos, enginar, zeytinyağı, baharatlar, bitkisel yağ, bal, kurutulmuş meyve, zeytin, konserve gibi birbirinden lezzetli ürünleri ‘Kooperatif Market’te alıcıların beğenisine sunuluyor.  

 

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer ve markette ürünleri yer alan Kooperatif yöneticileri, ‘Kooperatif Market’i ziyaret ederek ürünleri inceledi.

 

Seçer: “Amacımız kadın emeğinin değerlendirilmesi ve yerel üretimin güçlendirilmesi”

‘Kooperatif Market’in, kadın emeğinin değerlendirilmesi ve yerel üretimin güçlendirilmesi fikriyle ortaya çıktığını aktaran Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, Türkiye’nin değişik yörelerindeki kadın üreticiler ve kooperatiflerin yöresel ürünlerinin marketin raflarında yerini aldığını belirtti. Seçer, “Burada çok özel ürünler var. Urla Kooperatifi’nin enginarına, Mardin Kekik Kooperatifi’nin, Hatay’dan ve Mersin’de kadın kooperatiflerinin özel ürünlerine ulaşabilirsiniz” dedi. Markette yapılan alışverişlerin kadınların güçlenmesine katkı sunacağını vurgulayan Seçer, kooperatiflerin desteklenmesinin yerel üretime sahip çıkmak anlamını taşıdığını ifade etti. Market içerisinde yer alan ürünlerin raf koşullarına uygun olması gerektiğini ve bunun da kooperatiflerin kendilerini iyileştirme ve geliştirme yönünde yol almalarına yol açtığını söyleyen Seçer, herkesi kooperatif Market’i ziyaret etmeye davet etti.

0 Yorumlar

Yorum Gönder