ŞEHİR TİYATROSU ‘TİYATRO İZLEMEYEN ÇOCUK KALMASIN’ DİYE YOLLARDA


Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Şehir Tiyatrosu bünyesinde başlattığı ‘Tiyatro İzlemeyen Çocuk Kalmasın’ projesi, her geçen gün büyümeye ve yeni çocuklara ulaşmaya devam ediyor. Özellikle kırsal ve dezavantajlı mahallelerde daha önce hiç tiyatro izlememiş çocukları tiyatro ile buluşturan Büyükşehir’in tiyatro ekibi, her hafta farklı noktalarda çocuklara oyunlarını sergiliyor. Şehir Tiyatrosu’nun ‘Dünyanın Eski Zamanlarında’ oyunu ile çocuk oyununu sahneledikleri okul, en son Çamlıyayla ilçesinde yer alan Atatürk İlkokulu oldu. Oyunu, çevre okullardan da katılan 268 çocuk izledi.


Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin çocukların kültür ve sanatla iç içe olması için Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Şehir Tiyatrosu bünyesinde başlattığı ‘Tiyatro İzlemeyen Çocuk Kalmasın’ projesi kapsamında, tiyatro ekibi ilçe ilçe gezip köy okullarını dolaşmaya, çocukları tiyatro ile buluşturmaya devam ediyor. Özellikle kırsal ve dezavantajlı bölgelerde daha önce hiç tiyatro izlememiş çocuklara ulaşan Büyükşehir, bu sayede çocukların hayatına dokunmaya ve onları mutlu etmeye devam ediyor. Şehir Tiyatrosu’nun ‘Dünyanın Eski Zamanlarında’ oyunu ile çocuk oyununu sahneledikleri okul, Çamlıyayla ilçesinde yer alan Atatürk İlkokulu oldu. Oyunu, çevre okullardan da katılan 268 çocuk izledi.


Dincir: “Çocuklarımızın oyunlara ilgisi oldukça yüksek”

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak hem merkezde hem ilçelerde oyunlarını çocuklarla buluşturduklarını ifade eden Şehir Tiyatrosu oyuncusu Mustafa Dincir ‘Tiyatro İzlemeyen Çocuk Kalmasın’ mottosuyla en son Çamlıyayla’daydık. Daha sonra Gülnar’a ve Aydıncık’a gideceğiz. Köydeki çocuklar, şehirdeki çocuklara göre oyunlara daha fazla katılım gösterip, ilgileri de daha yoğun oluyor. Çünkü oyunda bir meddah karakteri ve tiplemeler var. Orta oyununda anlatılan hikâyelere daha yakınlar” sözlerine yer verdi.


‘Dünyanın Eski Zamanlarında’ oyununu izleyen çocuklar, ilk kez tiyatro izlemenin tadını çıkardı

Oyunu çok keyifli bulduğunu söyleyen çocuklardan 8 yaşındaki Hamza Çakmak, “Hayatımda ilk kez tiyatro izledim. Arkadaşlarımda burada olmak iyi geldi. Vahap Amcamıza buradan teşekkür ediyorum” derken, 7 yaşındaki Hilal Sazlıdere ise, en son tiyatro izlemesinin üzerinden uzun zaman geçtiğini belirterek, “Bugün çok eğlendim ve çok keyif aldım. En çok da arının petek aldığı kısımda güldüm. Çok komik bir oyundu. Çok teşekkür ederiz” ifadelerine yer verdi.

0 Yorumlar

Yorum Gönder