Yılın En İyileri Toroslar’da Buluştu


Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Uluslararası Kafkas Derneği’nin geleneksel olarak düzenlediği “Yılın En İyileri” programına ev sahipliği yaptı. Mersin’in, Toroslar’ın tek Çerkes köyü olan Sadiye Mahallesi, “Yılın Örnek Köyü” seçildi.

 

Uluslararası Kafkas Derneği Genel Başkanı Oğuz Berk ve Sadiye Mahale Muhtarı Mutlu Özdemir de Başkan Yılmaz’a, teşekkür plaketi takdim etti.

 

Geçtiğimiz yıl Ankara’da gerçekleşen Yılın En İyileri Ödül Töreninde, “Yılın En Başarılı Belediye Başkanı” ödülünü alan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, bu kez de ülkenin dört bir yanından gelen çerkes vatandaşları, Mersin’in kalesi Toroslar’da ağırladı. Başkan Yılmaz’ın çerkes olan eşi Meltem Yılmaz da konuklarıyla tek tek ilgilendi.

 

“Yılın En İyileri” programına; Sadiye Köyü Sosyal Tesis Açılışı, Kafes Filmi oyuncularının katılımı ile Kafes Filmi Özel Gösterimi ve Azamat Kafkas Halk Dansları Gösterisi damga vurdu.

 

Başkan Yılmaz; “Kimimiz Kafkas, kimimiz Atabarı, kimimiz Zeybek oynayacağız, kimimiz de halay çekeceğiz. Ama hep beraber İstiklal Marşımızı söyleyeceğiz. Ülkemiz, milletimiz ve devletimizle bunu yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

 

“SADİYE MAHALLESİ SOSYAL TESİSİ COŞKUYLA AÇILDI”

 

Yılın En İyileri Programı, Sadiye Mahallesi Sosyal Tesis açılışıyla başladı.

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Toroslar Belediyesi ve Sadiye Mahalle Muhtarlığı işbirliğinde hazırlanan ‘Yeniden Köy Projesi’ çerçevesinde Sadiye Köyü Okulu Sosyal Tesise dönüştürüldü. Tesis, düzenlenen törenle hizmete girdi.

 

Sadiye Mahallesi’nin tarihini ve kültürünü anlatan, fotoğrafların, mahalle sakinleri tarafından kullanılan araç ve gereçlerin de yer aldığı tesisin dış cephesi ise ünlü ressam Nazife Bilgin Hazar’ın Kafkas kültürünü resmettiği eserlerle süslendi.

 

Açılışa; Uluslararası Kafkas Derneği Genel Başkanı Oğuz Berk, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Bucuge, Geçmiş Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Toroslar İlçe Tarım Müdürü Mustafa Kemal İlcay, Ülkü Ocakları Mersin İl Başkanı Emre Celal Gül, Sadiye Mahalle Muhtarı Mutlu Özdemir, Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

 

MUHTAR ÖZDEMİR; “BAŞKANIMIZ ATSIZ AFŞIN YILMAZ HER ZAMAN YANIMIZDA”

 

Programın açılış konuşmasını Sadiye Mahalle Muhtarı Mutla Özdemir yaptı. Özdemir, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’ın her zaman yanlarında olduğunu belirterek; “Başkanımızın eli sürekli bizlerin üstünde. Allah razı olsun” dedi.

 

ULUSLARARASI KAFKAS DERNEĞİ GENEL BAŞKANI BERK; “BAŞKANIMIZ ŞAHANE BİR EV SAHİPLİĞİ YAPTI”

 

Uluslararası Kafkas Derneği Genel Başkanı Oğuz Berk ise Uluslararası Kafkas Derneği’nin Yılın En İyileri Programını Mersin’de Toroslar’da gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek; “Geçtiğimiz yıl Ankara’da düzenlediğimiz Yılın En İyileri ödül töreninde arkadaşlarımızın tavsiyesi ve yönetim kurulumuzun değerlendirmesiyle Toroslar Belediye Başkanımız Sayın Atsız Afşın Yılmaz’a “Yılın Belediye Başkanı” ödülünü verdik. Bundan son derece memnunuz. Yaptığı eserler ortada. Mersin’in tek Çerkes köyü Sadiye Mahallesi’nde binlerce yıllık bu kadim kültürün yaşatılması adına böyle bir tesisi hayata geçirmek için söz vermişti. Muhtarımızla istişare edildi, Mersin ve Ticaret ve Sanayi Odası da katkı sağladı. Sadiye Mahallesi Sosyal Tesisimizin açılışını yaptık. Elinize, yüreğinize sağlık. Atsız Başkanımız ve eşi Meltem hanım çok şahane bir ev sahipliği yaptı ” ifadelerini kullandı.

 

MTSO BAŞKANI ÇAKIR; “ÇOK DEĞERLİ BİR PROJE”

 

Toroslar’ın zirvesinde olmaktan mutluluk duyduğunu kaydeden MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, projenin değerli bir proje olduğuna dikkat çekerek; “Köyden kente çok fazla göç var. Köyden kente dönmemiz lazım. Bu beklentinin başlangıcı olabilecek bir proje olması nedeniyle açılışını yaptığımız tesisi çok önemsiyorum. Emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

 

BAŞKAN YILMAZ; “BU GÜZELLİĞİ DEVAM ETTİRECEĞİZ”

 

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, konuşmasında birlik ve beraberliğe vurgu yapıp, tesisin hayırlı olmasını dileyerek; “Aradığımız tablo bu. Köyümüze her geldiğimizde dostluk, disiplin, birlik ve beraberlik gördük. Bu güzelliği hep beraber yaşatmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.Ankara’daUluslararası Kafkas Derneği tarafından geçtiğimiz yıl düzenlenen organizasyonda “Yılın Belediye Başkanı” ödülü aldık. Bu ödülü de orada yaptığım konuşmada Kahramanmaraş’ın Göksün ilçesi Saraycık köyünden rahmetli kayınbabam Kadir Özcan’a hediye ettim. Allah rahmet eylesin. İkinci olarak da Sadiye Köyümüzün yiğit insanlarına hediye ettim. Bu güzelliği devam ettireceğiz. Bir ve beraber, güçlü olacağız. Binlerce yıldır aktarılan bu değerler inşallah nesilden nesile sürecek. Kimliğimizi devam ettireceğiz. Sizleri çok sevdiğimiz ve saygı duyduğumuz için buradayız” şeklinde konuştu.

 

Başkan Yılmaz, konuşmaların ardından protokol üyeleri ile birlikte tesisi gezerek, mahalle sakinleriyle sohbet etti.

 

“KAFES FİLMİ ÖZEL GÖSTERİMİNE YOĞUN İLGİ”

 

Program, başrollerinde İsmail Hacıoğlu, Nilay Duru, Şefik Onatoğlu, Fırat Şahin ve Tolga Yüce gibi isimlerin yer aldığı “Kafes” Filmi’nin özel gösterimi ile devam etti.

 

Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yapılan özel gösterime; filmin yapımcısı Bülent Aydoğan, oyuncuları Turgut Tunçalp, Tolga Yüce ve Murat Çağlar da katıldı. Başkan Yılmaz, filmin sonunda sanatçılara katılımlarından dolayı teşekkür ederek çiçek ve plaket takdim etti.

 

“KAFKAS HALK DANSLARI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI”

 

Azamat Kafkas Halk Dansları Topluluğu da Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda sahneye çıkarak, katılımcılara unutulmaz bir performans sergiledi. Sadiye Mahallesi Halk Oyunları ekibinin birbirinden güzel gösterileri de geceye renk kattı.

 

“YILIN EN İYİLERİNE ÖDÜLLERİ VERİLDİ”

 

Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Yılın En İyileri Ödül Töreni’ne, Başkan Yılmaz ve eşi geleneksel Kafkas kıyafeti giyerek bir sürpriz yaptı.

 

Sunuculuğunu İshak Akbay’ın yaptığı gecede Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ve Uluslararası Kafkas Derneği Genel Başkanı Oğuz Berk tarafından Yılın En İyilerine ödülleri verildi. Başkan Yılmaz, ödül sahiplerine aynı zamanda güçlü, uzun ömürlü, dayanıklı ve yüce anlamına gelen ve Çınar yaprağından yapılan üç boyutlu tablo ve kalpak hediye etti.

 

Uluslararası Kafkas Derneği Genel Başkanı Oğuz Berk de Başkan Yılmaz’a teşekkür ederek, Çerkes Kaması hediye etti.

 

Ödül töreni, hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi. Daha sonra katılımcılar, Yunus Emre Kültür Merkezi önünde hep birlikte Kafkas dansı oynadı.

 

ÖDÜL ALANLAR İSE ŞÖYLE;

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın -Yılın Belediye Başkanı

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya –Yılın Belediye Başkanı

Kafkas Vakfı -Yılın Sivil Toplum Örgütü

Mutlu Özdemir -Yılın Örnek Köyü

Hürriyet Ersoy - Yılın Kültür Adamı

Cevdet Said -Onur Ödülü

Mesude Çetinbaş -Yılın Yazarı

Turgut Tunçalp -Yılın Sanatçısı

 Bülent Aydoğan

Murat Kubilay -Nart Spor Adına Yılın Spor Adamı

Yaşar Boran -Onur Ödülü

Kurtuluş Kılınç-Yılın Gazetecisi

 

 

0 Yorumlar

Yorum Gönder