KENT KONSEYİ’NDEN ‘CUMHURİYET KONFERANSI


 KENT KONSEYİ’NDEN ‘CUMHURİYET, ATATÜRK VE MERSİN 100. YIL KONFERANSI’

‘CUMHURİYET VE ATATÜRK’ MERSİN ÖZELİNDE KONUŞULDU

 

Mersin Kent Konseyi, Cumhuriyet’in 100. Yılı kutlamaları kapsamında ‘Cumhuriyet, Atatürk ve Mersin 100. Yıl Konferansı’ gerçekleştirdi.  Konferansta, Cumhuriyet’in kuruluş tarihine ilişkin sohbet, sunum ve şiir dinletisi yapıldı.

  

Mersin Kent Konseyi, Cumhuriyet’in 100. Yılı kutlamaları kapsamında ‘Cumhuriyet, Atatürk ve Mersin 100. Yıl Konferansı’ gerçekleştirdi. Gerçekleşen konferansta, Cumhuriyet’in kuruluş dönemine ait önemli konular ele alındı. Konferans, Mersin Kent Konseyi gönüllü üyeleri Baha Sadık Akıner ve Nuray Öngeç’in, Cumhuriyet’in tarihine ilişkin sohbetleri ile başladı.

 

Tuğcu: “Cumhuriyetimizi, daha da büyüyerek kutlayacağımıza yürekten inanıyoruz”

Konferans öncesi günün önemi ile ilgili konuşan Kent Konseyi Başkanı Ayferi Tuğcu, “Cumhuriyetimizin 100. Yılında, önemli bir etkinlik için bir aradayız. Kent Konseyi olarak Cumhuriyet kutlamaları kapsamında bu tür etkinliklerimiz devam edecek. Daha nice 100. yıllarında Cumhuriyetimizi bu ihtişamla, bu görkemle, daha da büyüyerek kutlayacağımıza yürekten inanıyoruz” dedi.

 

Kayam: “Mersin’in demokrasi tarihindeki yeri, çok önemli örnekle dolu”

Ardından Mersin Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Melike Kayam, ‘Atatürk, Cumhuriyet ve Mersin’ konu başlığında önemli bilgiler verdi.

 

Kayam yaptığı sunumda Atatürk’ün, cumhuriyet ve demokrasi kavramlarına yaklaşımını ele aldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin nasıl ve hangi şartlarda kurulduğuna dair bilgiler de veren Kayam, Mersin’in Cumhuriyet tarihindeki yerinden bahsetti. ‘İlk Kadın Belediye Başkanı Müfide İlhan’ ve ‘1947 Arslanköy Hadisesi’ gibi önemli örnekler üzerinden Mersin’in demokrasi tarihindeki yerini anlatan Kayam, önemli bilgilerin yer aldığı bir sunum gerçekleştirdi.

0 Yorumlar

Yorum Gönder