‘Cumhuriyet, Atatürk ve Mersin 100. Yıl Konferansı’gerçekleştirildi


 MERSİN-HABER- Mersin Kent Konseyi, Cumhuriyet’in 100. Yılı kutlamaları kapsamında ‘Cumhuriyet, Atatürk ve Mersin 100. Yıl Konferansı’gerçekleştirdi. Gerçekleşen konferansta, Cumhuriyet’in kuruluş dönemine ait önemli konular ele alındı.Konferans,Mersin Kent Konseyi gönüllü üyeleriBaha Sadık Akıner ve Nuray Öngeç’in, Cumhuriyet’in tarihine ilişkin sohbetleri ile başladı.

Tuğcu: “Cumhuriyetimizi, daha da büyüyerek kutlayacağımıza yürekten inanıyoruz”

Konferans öncesi günün önemi ile ilgili konuşan Kent Konseyi Başkanı Ayferi Tuğcu, “Cumhuriyetimizin 100. Yılında, önemli bir etkinlik için bir aradayız. Kent Konseyi olarak Cumhuriyet kutlamaları kapsamında bu tür etkinliklerimiz devam edecek. Daha nice 100. yıllarında Cumhuriyetimizi bu ihtişamla, bu görkemle, daha da büyüyerek kutlayacağımıza yürekten inanıyoruz” dedi.

Kayam: “Mersin’in demokrasi tarihindeki yeri, çok önemli örnekle dolu”

Ardından Mersin Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Melike Kayam,‘Atatürk, Cumhuriyet ve Mersin’ konu başlığında önemli bilgiler verdi.

Kayam yaptığı sunumda Atatürk’ün, cumhuriyet ve demokrasi kavramlarına yaklaşımını ele aldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin nasıl ve hangi şartlarda kurulduğuna dair bilgiler de veren Kayam, Mersin’in Cumhuriyet tarihindeki yerinden bahsetti. ‘İlk Kadın Belediye Başkanı Müfide İlhan’ ve ‘1947 Arslanköy Hadisesi’ gibi önemli örnekler üzerinden Mersin’in demokrasi tarihindekiyerini anlatanKayam,önemli bilgilerin yer aldığı bir sunum gerçekleştirdi.

0 Yorumlar

Yorum Gönder