ÇİFTÇİ KADINLARIN YANINDA MERSİN BÜYÜKŞEHİR VAR


 Türkiye’deki ekonomik kalkınmanın en önemli yapı taşlarından biri olan tarımsal üretimde büyük bir role sahip olan kadınlar, verdikleri emek ve alınteri ile ekonomik kalkınmada da ne denli önemli olduklarını göstererek tarımın her alanında yer almaya devam ediyor.

 

Hayvan yetiştiriciliğinden meyve-sebze üreticiliğine, balıkçılıktan arıcılığa kadar tarımın her alanında var olan üretici kadınlar; Türkiye’nin farklı bölgelerinde olduğu gibi ‘Tarım Kenti’ Mersin’de de adlarından sıkça söz ettiriyor. Çiftçi Basiret Kara, hayvan yetiştiricisi Esin Çapan ve balıkçı Deniz Akbaş… Her biri Mersin’in farklı noktalarında farklı üretim alanlarıyla uğraşan üretici kadınlardan sadece birkaçı. Hepsinin ortak özelliği ise Mersin Büyükşehir Belediyesi ile tanışmış olmaları. Büyükşehir’in üretime ve üreticiye yönelik projelerinden yararlanan üretici kadınlar, bu sayede tarımda daha fazla yer alabiliyor, ekonomik anlamda güçlendikçe özgürleşiyor ve hayata daha özgüvenli bakıyor.

  

Türkiye’deki ekonomik kalkınmanın en önemli yapı taşlarından biri olan tarımsal üretimde büyük bir role sahip olan kadınlar, verdikleri emek ve alınteri ile ekonomik kalkınmada da ne denli önemli olduklarını göstererek tarımın her alanında yer almaya devam ediyor.

 

Hayvan yetiştiriciliğinden meyve-sebze üreticiliğine, balıkçılıktan arıcılığa kadar tarımın her alanında var olan üretici kadınlar; Türkiye’nin farklı bölgelerinde olduğu gibi ‘Tarım Kenti’ Mersin’de de adlarından sıkça söz ettiriyor. Çiftçi Basiret Kara, hayvan yetiştiricisi Esin Çapan ve balıkçı Deniz Akbaş… Her biri Mersin’in farklı noktalarında farklı üretim alanlarıyla uğraşan üretici kadınlardan sadece birkaçı. Hepsinin ortak özelliği ise Mersin Büyükşehir Belediyesi ile tanışmış olmaları.

 

Kadınlar Büyükşehir ile hayata daha özgüvenli bakıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kadınların hayatın her alanında olduğu gibi tarımdaki varlığının da öneminin bilinciyle, tarımsal üretime daha fazla katılmaları ve ekonomik anlamda güçlenmeleri için desteğini sürdürüyor. Büyükşehir’in üretime ve üreticiye yönelik projelerinden yararlanan üretici kadınlar, bu sayede tarımda daha fazla yer alabiliyor, ekonomik anlamda güçlendikçe özgürleşiyor ve hayata daha özgüvenli bakıyor.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hayata geçirdiği projelerden ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesinden bugüne kadar 121 kadın yararlanırken, ‘Arı Yetiştiricilerine Alet Ekipman Desteği’ projesinden ise 133 kadın faydalandı. Büyükşehir’in fide ve fidan desteği sunduğu ‘Destek Büyükşehir’den, Üretim Çiftçi’den’ projesiyle de 2 bin 27 kadın, üretmenin mutluluğunu yaşarken, Büyükşehir’in en yeni projelerinden olan ‘Destek Büyükşehir’den Kısmet Denizden’ projesi kapsamında ise 30 kadın balıkçı bu sezon Büyükşehir’in kendilerine sunduğu ekipmanlarla denize açıldı.

 

0 Yorumlar

Yorum Gönder