Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Teke ve Meclis Başkanı Kaya, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. Yıldönümü dolayısıyla birer mesaj yayınladılar


Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke,  Türk Milleti'nin 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da işgal kuvvetlerine karşı eşi görülmemiş bir mücadele verdiğini belirterek, "Geçmişte olduğu gibi bugün de devletimizi ve milletimizi hain planlar ve kirli hesaplarla bölmeye çalışan güç odakları ve ekonomik tetikçiler emellerine asla ulaşamayacaklardır" dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke, 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi Zaferi dolansıyla bir mesaj yayınladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde 1919 yılında başlayan istiklal mücadelesinin, 30 Ağustos 1922'de Başkomutanlık Meydan Muharebesi Zaferi ile taçlandığını kaydeden Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke, "Milletimiz topyekûn işgal kuvvetlerine karşı tarihte eşi benzeri görülmemiş bir mücadele verdi. Türk milleti, en zor şartlarda dahi milli ruh ve şuurla kahramanca mücadeleden vazgeçmediğini İstiklal Savaşı'nın her safhasında tüm dünyaya göstermiştir" ifadelerini kullandı. 

Türkiye'nin son zamanlarda maruz kaldığı ekonomik taarruza karşı üreterek, daha çok çalışarak mücadele edeceklerini vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke, şunları söyledi:

"İstiklal ve istikbalimiz için ekonomimizin gücüne güç katma kararlılığımızı sürdüreceğiz. Müteşebbis ruhla her koşulda devletimizin ve milletimizin yanında yer aldık ve almaya da devam edeceğiz. Bizlere bu zaferi armağan eden Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını minnetle yâd ediyor, tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.".

 


Meclis Başkanı Murat Kaya,30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. Yıldönümü dolayısıyla bir açıklamada bulundu

Tarsus Ticaret Borsası Meclis Başkanı Murat Kaya, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. Yıldönümü dolayısıyla bir açıklamada bulundu. 

Meclis Başkanı Murat Kaya açıklamasında, 30 Ağustos tarihinin Türk milleti nezdinde büyük önem taşıdığını belirterek, “30 Ağustos Zaferi, yüce milletimizin sarsılmaz azmi, yüksek iradesi, vatanseverliği ve kahramanlığı ile kazanılmış onurlu bir zaferdir, Türk milletinin büyük fedakârlıklarla verdiği bir İstiklal mücadelesinin göstergesidir” dedi. 

“HATTI MÜDAFAA YOKTUR, SATHI MÜDAFAA VARDIR” 

Meclis Başkanı Murat Kaya açıklamasının devamında, “30 Ağustos zaferi ile Türk milleti egemenliğini kayıtsız şartsız tüm dünyaya haykırmış, Anadolu'nun ebedi Türk yurdu olmasını sağlamıştır.Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır…” sözlerini ilke edinen milletimiz; 30 Ağustos 1922’de türlü çaresizlik ve imkansızlıklara rağmen ülkesinin bütünlüğü için gösterdiği cesaret, fedakarlık ve kararlılıkla bütün dünyaya varlığını güçlü bir şekilde ispatlamıştır. 30 Ağustos 1922’de vatan toprağı işgal altında olan bir milletin yeniden doğuşu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve kayıtsız şartsız bağımsızlığımız müjdelenmiştir.   

Tarihimizde “Zaferler Ayı” olarak kutladığımız ve destansı mücadelelere imza attığımız Ağustos ayı, 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi’yle başlamış; azim, kararlılık ve dik duruşla gerçekleştirilen mücadelelerle 30 Ağustos 1922’de milletimizin sarsılmaz gayreti bir kez daha kanıtlanmıştır.    

Türkiye Cumhuriyeti, ekonomik yapısıyla, siyasi istikrarıyla ve asırlara uzanan devlet geleneğiyle çok güçlü bir devlettir.  30 Ağustos mücadelesinin temel öğeleri olan cesaret, vatan sevgisi ve bağımsızlık inancı, Türkiye Cumhuriyeti'nin bugün yaşanan süreçte de en sağlam yapı taşlarını oluşturdu. 

Yokluk ve yoksulluğa rağmen kazandığımız bu zafer tüm dünyaya, Türk halkının her ne şartta olursa olsun hiç kimsenin boyunduruğu altında yaşamadığını ve yaşamayacağını açıkça göstermiştir. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının göstermiş oldukları bu eşsiz mücadele aziz milletimizin daima gurur kaynağı olmuştur. 

Bu duygu ve düşüncelerle, 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 101. yıldönümünü kutluyor, bu şanlı tarihi bize armağan eden başta, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm kahraman şehitlerimizi, gazilerimizi minnet ve şükranla yâd ediyor, tüm halkımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı`nı kutluyorum” ifadelerini kulandı. 

 

0 Yorumlar

Yorum Gönder