Büyükaslan’dan , Marmara Depreminin 24.yılında açıklama


 İnşaat Mühendisleri Odası Tarsus Temsilci Namık Kemal Büyükaslan, ‘Ülkemizi derin şekilde yaralayıp acıya boğan 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin 24.yılında bu depremde ve 6 Şubat 2023 günü asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz.’dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası Tarsus Temsilcisi Namık Kemal Büyükaslan, yaptığı yazılı açıklama da şu söyledi;

“Yurdumuzun en önemli gerçeklerinden biri depremle birlikte yaşamamız gerektiğidir. Çünkü ülkemizin hemen hemen tamamı deprem riski altındadır. Bu riski bertaraf etmek için depreme dayanıklı yapılar yapmamızın yanı sıra deprem konusunda eğitime önem  verilmeli  ve bu eğitim çocuklarımızdan başlayarak toplumumuzun tüm kesimlerini kapsamalıdır. Deprem öncesi ve sonrası neler  yapılması  gerektiği  konusunda  halkımızı eğitip bilinçlendirmemiz  gerekmektedir. Bu bilinç ne kadar yüksek olursa deprem sırasında kaybımız o kadar az olur.

Depreme hazırlıklı olmanın birinci ve temel koşulu dayanıklı yapılar üretilmesidir. Yapının planlama aşamasından başlayıp bitene kadar her aşamasında mühendislik hizmeti alması şarttır. Bunun için yapılacak tüm yapılar Deprem Yönetmeliği kriterlerine uyularak projelendirilmeli ve bu projeler eksiksiz uygulanarak gerekli denetimler yapılmalıdır.

 Deprem olayının afete dönüşmemesi için buna mutlaka uyulmalıdır. Ülkemizdeki mevcut yapı stokunun acil olarak gözden geçirilip KENTSEL DÖNÜŞÜM UYGULAMALARIYLA yenilenmesi sağlanmalıdır.

Şehrimiz deprem  haritasında  daha önce 3. Bölgede gözükmekte  idi, diğer bölgelere nazaran deprem riski daha azdır..1 Ocak 2019 da yürürlüğe giren YENİ DEPREM YÖNETMELİĞİNE  göre  bölgemiz deprem riski düşük bölge sınıfına alınmıştır. Bunun böyle olması bölgemizde sadece deprem  riskini azaltmakta  olup, deprem  olmayacağı anlamına gelmemelidir.  Burada önemli olan depreme dayanıklı yapılar üretmektir.

İnşaat ruhsatı olmayan, mühendislik hizmeti almamış, deprem yönetmeliğine göre yapılmamış ruhsatsız yapılar depremde ilk hasar görecek yapılardır, böyle durumlarla karşılaşmamak için mutlaka yasalara uygun yapılar yapılmalıdır. 

Netice olarak yukarıda da açıkladığımız gibi Deprem Yönetmeliğine  göre projelendirilip, yapı denetim kanununa  göre  gerekli denetimleri yapılan yapılarda deprem riski yok denecek kadar azdır.

Yapılarımız  Deprem Yönetmeliğine Göre Yapılmışsa  Depremden Korkmaya Gerek Yoktur….Çünkü Deprem Öldürmez ….Denetimsiz Yapı  Öldürür…. Denetimli  Yapı Depreme Karşı Güvenli Yapıdır….Depremlerde Bir Daha Böyle Acılar Yaşanmaması Dileklerimizle ‘dedi

0 Yorumlar

Yorum Gönder