KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli , Seçer'i ziyaret etti


 

KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli ve beraberindeki heyet, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 49. yıldönümü dolayısıyla Başkan Vahap Seçer’i ziyaret etti.

 

Seçer, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49. yıl dönümünde KKTC Mersin Başkonsolosu Mendeli ile birlikte beraberindeki heyeti ağırlamaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade ederek, “Kıbrıs’ın, Yavru Vatanımızın bizim gönlümüzde, aklımızda farklı bir yeri var” dedi. Seçer, Türk Milleti’nin vatanını, bayrağını seven, birbirine ve askerine sahip çıkan, kilometre olarak uzakta da olsa soydaşlarına her zaman kucak açan, yardım elini uzatan ve koruyan bir hissiyata sahip bir millet olduğunu vurguladı ve Kıbrıs Barış Harekâtı zamanında da bu şekilde olduğunu dile getirdi.

 

Başkan Seçer, Kıbrıs’ın Mersin’e bölge olarak yakınlığından da bahsederek, “Yavru vatanımızla ilişkilerimiz de son derece iyidir. 1975 yılından bu yana da varlığını sürdüren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlığının ilelebet sürdürülmesi, daha da tahkim olması, uluslararası camiada kabul görmesi, dünyaya açılabilmesi, bu anlamda da haklı mücadeleye hepimiz, bizler de katkı vereceğiz” diye konuştu.

 

KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli de “Bundan tam 49 yıl önce Kıbrıs Türk halkı Barış Harekatı’yla aydınlığa ve özgürlüğüne kavuştu. Arkamızda Anavatan Türkiye olduğu sürece, ülkemiz ve Mavi Vatan emin ellerdedir” ifadelerine yer verdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli ve beraberindeki heyet, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 49. yıldönümü dolayısıyla Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ziyaret etti.

 

Ziyarette ayrıca; Muavin Konsolos Serdar Tayançlı, KKTC Mersin Başkonsolosluğu Turizm Koordinatörü Kazım Türkan, Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Mücahitler Derneği Temsilcisi Ali Bozdağlı, Kıbrıs Türk Kültür Derneği Mersin Şube Başkanı Bilge Tatver, Muharip Gaziler Derneği Mersin Şubesi Başkanı Kemal Cındız, Türkiye Harp Malulü Gaziler-Şehit Dul ve Yetimler Derneği Mersin Şube Başkanı Fatih Tuncer yer aldı.

 

Seçer: “Kıbrıs’ın bizim gönlümüzde, aklımızda farklı bir yeri var”

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ziyarette yaptığı konuşmasında, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49. Yıl dönümünde KKTC Mersin Başkonsolosu Mendeli ile birlikte beraberindeki heyeti ağırlamaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade etti. Başkan Seçer, “Kıbrıs’ın, Yavru Vatanımızın bizim gönlümüzde, aklımızda farklı bir yeri var. 1974 yılında artık adada katliamların, saldırıların yoğunlaştığı ve tahammül edilemez boyutlara geldiği o dönemde ben çocuk yaşlardaydım ve Kıbrıs'ın bölgemize coğrafya olarak çok yakın olmasından dolayı da çok derinden hissedilen, etkilenilen bir bölgede yaşıyordum. Burada Mersin’in Tarsus ilçesinde yaşıyordum. O dönemleri, Barış Harekatı’na katılacak askerlerin istasyondan gelişini, buradan deniz yoluyla, gemilerle Kıbrıs'a gidişini, karartma gecelerini hep anımsıyorum. Belleğimde çok yer etmiştir. O trende limana yolculuk eden askerlere taşıdığımız ve annemizin bize hazırlayıp verdiği suları, yiyecekleri bugün gibi hatırlıyorum” dedi. Seçer, Türk Milleti’nin vatanını, bayrağını seven, birbirine ve askerine sahip çıkan, kilometre olarak uzakta da olsa soydaşlarına her zaman kucak açan, yardım elini uzatan ve koruyan bir hissiyata sahip bir millet olduğunu vurguladı ve Kıbrıs Barış Harekâtı zamanında da bu şekilde olduğunu dile getirdi.

0 Yorumlar

Yorum Gönder