BÜYÜKŞEHİR’DEN ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELE PANELİ


 

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Ormancılar Derneği işbirliğinde ‘Yarınları Bugünden Koruyoruz’ mottosuyla ‘Orman Yangınlarıyla Mücadele Paneli’ düzenlendi. 2 oturumda gerçekleşen panelde orman varlığının dünya ve insan için önemine, orman yangınlarıyla mücadele yöntemleri ve iklim krizi üzerine önemli bilgiler paylaşıldı.

 

Panelde konuşan Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel sekreteri Olcay Tok “Ormanlar yandığı zaman, bizim de ciğerlerimiz yanıyor. Bizim görevimiz de yangınların çıkmasını engellemek için, insanlarımızı eğitmek” dedi.

 

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Ormancılar Derneği işbirliğinde, ‘Orman Yangınlarıyla Mücadele’ konulu panel düzenleyerek, önemli bir bilgilendirme gerçekleştirdi.

 

Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan panel kapsamında orman varlığının ve niteliğinin dünya için önemi, iklim krizi ve artan doğal afetlerin paralelliği, insan odaklı orman yangınları, orman yangınlarıyla mücadele yöntemi, yangın öncesi ve esnasında davranış tarzı, yangın sonrası yapılması gerekenler gibi önemli konulara değinildi.

 

Panel, 2 oturumda gerçekleşti

Açılış konuşmalarıyla başlayan panel 2 oturumda gerçekleşti. Hüsrev Özkara’nın moderatörlüğünü üstlendiği panelde Prof. Dr. Cihan Erdönmez; ‘Orman Yangınları ve İklim Değişikliği’ konusu üzerine bilgiler verdi. Mersin Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürü Mehmet Alper de ‘Mersin Orman Varlığı ve Yangın Tehlikesi’ konu başlığında bilgiler verdi.

 

İkinci oturumda ise Orman Yüksek Mühendisi Vehbi Tutmaz, ‘Yangın Öncesi Hazırlıklar ve Katılımcı Bir Toplum Oluşturulması’ konu başlığı üzerinden bilgiler paylaştı. ‘Orman Yangınları Sırasında Davranış Tarzı’ konusu ise Orman Yüksek Mühendisi ve Avukat Ali Osman Başlı tarafından aktarıldı. Prof. Dr. Ali Kavacı ise ‘Yangın Sonrası Restorasyon: Doğrular ve Yanlışlar’ konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Panelin sonunda ise genel değerlendirme yapılarak, katılımcıların soruları yanıtlandı.

0 Yorumlar

Yorum Gönder