BAŞKAN SEÇER: “KIBRIS BİZİM İÇİN YAVRU VATAN”

Başkan Vahap Seçer, ‘20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 49. Yıl Dönümü’ ile ‘20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’ dolayısıyla, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosluğu’nun kutlama programı kapsamında Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından şehit aileleri, gaziler ile gazi aileleri onuruna verilen yemek programına katıldı.

 

Programda konuşan Başkan Seçer, “Elbette ki Türkiye olarak her zaman Kıbrıslı Türklerin yanında olacağız” dedi.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ‘20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 49. Yıl Dönümü’ ile ‘20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’ dolayısıyla, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosluğu’nun kutlama programı kapsamında Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından şehit aileleri, gaziler ve gazi aileleri onuruna düzenlenen yemeğe katıldı.

 

Mersin Suphi Öner Öğretmenevi’nde düzenlenen programa; Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ve eşi Yıldız Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik ve eşi Oya Gedik, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli ve eşi Salih Mendeli, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekilleri Gülcan Kış ile Talat Dinçer, Meclis üyeleri, kent protokolü, Mersin Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve daire başkanları, şehit aileleri, gaziler ve gazi aileleri katılım sağladı.

Seçer: “Kıbrıs bizim için yavru vatan”

Kur-an'ı Kerim tilavetinin ardından gerçekleştirilen konuşmalarda kürsüye gelen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 49. yıl dönümünü kutlayarak, “ ‘Bugün adaya savaş için değil, barış için gidiyoruz. Sadece Kıbrıslı Türkler için değil, Kıbrıslı Rumlar için de barışı getirmek istiyoruz’ diyerek Ayşe'yi tatile çıkaran rahmete ermiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı Bülent Ecevit’in ve onun kabinesinde yer alan saygıdeğer bakanların kararıyla Kıbrıs'a yavru vatana soydaşlarımıza, barışı, huzuru, refahı götürdüğümüz yıl dönümü hepimize kutlu olsun. Kıbrıs bizim için yavru vatan. Soydaşlarımız, kardeşlerimiz. Elbette ki orada yaşayan Rumların Yunanistan’ı varsa, İngiltere’si varsa Kıbrıs'ta yaşayan Türklerin de Türkiye'si var, anavatanı var, bizler varız. Kıbrıslı Türkleri bizden ayrı tutmayız. Onlar her zaman kalbimizde, aklımızda, fikrimizde, dünyamızda” dedi.

“49 yıl sonra bugün adada dileğimiz kalıcı barışın sağlanması”

Konuşmasında adada kalıcı barışın sağlanması dileğini dile getiren Başkan Seçer, iki toplumlu, eşit haklara sahip bir çözüme ulaşılması gerektiğini belirterek, “Ancak tabii ki bu meselenin bir mazisi var. 20 Temmuz 1974’te Türk Silahlı Kuvvetleri’nin adaya gitme nedeni o günün aniden ortaya çıkan sebepleri değildi, geriden gelen sebepler. Bir zorunlu müdahaleydi, bir zorunlu gidişti ama iyi ki olmuş. Bugün adada barış, huzur, özellikle Türk bölgesinde güven hissettiriyorsa barış harekatının sonuçlarıdır” diye konuştu.

0 Yorumlar

Yorum Gönder