Tarsus Umut Kervanından hayırseverlere ‘Kurban” çağrısı


Tarsus Umut Kervanı Derneği Başkanı Ziya Bayık, yaptığı açıklamada, ‘Kurbanınız Umut Olsun’ temasıyla 2023 yılı kurban çalışmalarına ilişkin tüm hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi.

Açıklamasında Bayık, Tarsus Umut Kervanı olarak, hayırseverlerin vekâletleri doğrultusunda kurbanlıkların temininden hijyen ortamda kesimine, paketlenip yetim ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına kadar bütün süreçleriyle yardımcı olamaya hazır olduklarını belirtti.

Kurbanın, Rabbimize yakın olmaya, sevgisini ve rızasını kazanmaya, verilen nimetlere şükretmeye vesile bir ibadet olduğunu anımsatan Bayık, kurban ibadetinin aynı zamanda içinde hem birey hem de toplumsal yararı barındıran bir ibadet olduğuna dikkat çekti.

“Kurban Allah’a bağlılığın sembolü mali bir ibadettir”

Kurbanın paylaşarak müminlerin birbirleriyle yakınlaşması olduğunu dile getiren Bayık, “Kurban, İslam’ın şiarı, Allah’a bağlılığın sembolü mali bir ibadettir. Rivayetlerde Hazreti Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’in kurban ibadetini hicretin 2’nci yılından vefatına kadar, her yıl kurban kestiği şeklindedir. Müslümanlarda bu sünneti seniyeye uyarak o günden bugüne kurban ibadetini icra etmektedirler.” dedi.

Ziya Bayık“Toplumda yardımlaşma ve kardeşliği, sevgiyi güçlendirecek çalışmaları ibadet bilinciyle yapmaktayız”

Hayırseverler ile ihtiyaç sahipleri arasında köprü vazifesi gördüklerini vurgulayan Bayık, şöyle devam etti:

“Tarsus Umut Kervanı olarak yıllardır, kurban ibadetini yerine getiren hayırseverlerimiz ile yetim ve ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz arasında, köprü vazifesi görerek, toplumumuzda dayanışma ve yardımlaşma ile kardeşliği, barışı ve sevgiyi güçlendirecek çalışmaları ibadet bilinciyle icra etmekteyiz.”

 

“Kurbanınız umut olsun”

Kurban ile ilgili tüm hazırlıkları tamamladıklarını kaydeden Bayık, “Kurban ibadetinin yapılacağı kutsal bir mevsimin daha gölgesi üzerimize düştü. Umut Kervanı olarak üzerimize yüklenen toplumsal sorumluluk ve ibadet anlayışıyla, çalışma paydaşlarımızla ‘Kurbanınız Umut Olsun’ temasıyla 2023 kurban organizasyonumuz için başta Tarsus olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarında 25 ayrı ülkede altyapı hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız.” ifadelerini kullandı.

“Hayırseverlere yardımcı olmaya hazırız”

Kurban bedellerini açıklayan Bayık, “Tarsus Umut Kervanı olarak, hayırseverlerin vekâletleri doğrultusunda, kurbanlıkların temininden hijyen ortamda kesimine, paketlenip yetim ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına kadar, bütün süreçleriyle yardımcı olamaya hazırız. Bu yıl yurt içi kurban hisse bedellerimiz 4 bin 250 TL’den başlamaktadır. Yurt dışı kurban hisse bedellerimiz ise 75 Euro’dan başlamaktadır. Hayırseverler vekâletlerini, dernek büromuza gelerek bizzat verebilecekleri gibi ödemelerini kurumumuz banka hesaplarına yaparak, telefon ile de verebilirler.” dedi.

0 Yorumlar

Yorum Gönder