Göçün Kente Olası Etkileri Simülasyonla STK’lara Sunuldu

Göçün Kente Olası Etkileri Simülasyonla STK’lara Sunuldu
MERSİN-HABER-Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, iş dünyası STK'ları ile deprem sonrası yaşananlar ve deprem sonrası Mersin’e gerçekleşen yoğun göçün tesirleri, kente yansımaları, komplikasyonları ve bundan sonraki süreç için öngörüler hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere bir araya geldi.

Toplantıda; Mersin’in ‘Afet bölgesi’ ilan edilmesinden ziyade, aldığı göçten dolayı ‘Özel destek’ kapsamına alınması konusunda destek olunması çağrısı kararı alındı.

Mersin'in depremin ardından yoğun bir göçle karşı karşıya kaldığını belirten Başkan Seçer, yaşanana göç karşısında Mersin’in özel destek kapsamına alınarak güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Seçer, Büyükşehir olarak depremzede vatandaşlara her türlü imkanı ve hizmeti sağladıklarını ancak yardımcı olmak isteyen insanlar için de bir platform hazırladıklarına işaret ederek, birizberaberiz.org adresini hayata geçirdiklerini duyurdu.

Kentte su tüketimindeki artıştan yola çıkarak yapılan ölçümlerde yaklaşık 327 bin kişinin Mersin’e geldiğini hesapladıklarını söyleyen Başkan Seçer Ben 350 bin civarında hatta daha fazla yerli vatandaşımızın bu bölgeye geçici olarak, önemli bir kısmının da kalıcı olarak geldiğini sizlere söyleyebilirim. Bunlar subjektif tahminler değil, verdiğimiz rakamlar” ifadelerini kullandı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, deprem sonrasında kentte gelişen komplikasyonları değerlendirmek ve bundan sonraki sürece dair atılması gereken adımlar hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere iş dünyası ve STK temsilcileri ile bir araya geldi.

Gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Başkan Seçer, katılımcılara, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin deprem sonrasında bölgede ve kentte gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“Yetkililerin Mersin gerçeğinden ya haberleri yok ya görmemezlikten geliyorlar”

Mersin’in nüfusunun deprem sonrasında yaklaşık olarak 350 bin kişi arttığına dikkat çeken Başkan Seçer, bu rakama kentteki su tüketimi oranlarında yaptıkları ölçümler ile ulaştıklarını söyledi. Şehirdeki su kullanımıyla ilgili tablo hakkında detaylı bilgiler veren Başkan Seçer “Tespitler reel rakamlar üzerinden. Dolayısıyla bizim projeksiyonlarımızda bunlar önemli gösterge. Bunu niye detaylı anlatıyorum? Üzülerek şunu ifade edeyim; devletin birçok kurumunun şu anki Mersin gerçeğinden ya haberi yok ya görmemezlikten geliyor. 

Bunu çok net söylüyorum. Gidin başka bir kurumun yöneticisine söyleyin; ‘Mersin’de nüfus artışı ne?’ ‘Kardeşim, çok abartıyorlar’ derler. 50 bin der, 100 bin der, tablo budur. Bundan daha net bir gösterge olamaz. Valilik biliyorsunuz kaydı da kaldırdı ama kayıt aldığı dönemlerde dahi ben biliyorum 150 binin üzerinde kayıt alındı. Yani böyle bir tablo var. Şu anda kayıt alınmıyor. Bizim şu anda objektif ölçüm yapabileceğimiz tek enstrüman; su tüketimi. Onun için bunun dikkate alınmasını istiyorum” dedi.

“O bölgedeki vatandaşlarımızın talep etmeleri durumunda Mersinimizin kapısı açık”

Son birkaç gündür özellikle sığınmacı girişlerinin çok alt düzeye düştüğünü aktaran Başkan Seçer, kendisine konuya dair gelen bir bilgi olmadığını belirterek “Ancak bizim kendi vatandaşımızla ilgili sınırlamayı bir tarafa bırakın ben şunu açık yüreklilikle ifade edeyim; bu kentin nüfusunun artması hiçbirimizi korkutmasın.  Bir felaket yaşamış nüfus var. Zaten kent gelişen bir kent. Biz öncelikle onları bağrımıza basalım. Onların gidecek başka yeri var ama Mersin kadar onlara avantaj sağlayacak yer sayısı Türkiye’de çok az. Akrabası var, mesafe yakın, iklim koşulları uygun. 

Mersin’in potansiyeli iyi kullanılabilirse, altyapısı hazırlanırsa uygun. O insanların buraya gelmesinden, burayı düşünmesinden doğal bir şey olamaz. Bizim de onları kardeşçe kucaklamamızdan, bağrımıza basmamızdan, hukuki, idare olarak görevimizi bırakın, daha insani bir durum düşünemiyorum. O nedenle o bölgedeki vatandaşlarımızın talep etmeleri durumunda her zaman Mersinimizin kapısının açık olduğunu buradan duyurmamız lazım” diye konuştu. 

Seçer, deprem sonrasında Mersin’e gelen yaklaşık 350 bin kişiden ortalama 150-200 bin kişinin kentte kalacağını söyledi.

0 Yorumlar

Yorum Gönder