Tarsus Şehir Tiyatrosu’nun ‘Çirkin’ Oyununun Galası Gerçekleştirildi


Tarsus Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenen ve sahnelediği ilk andan itibaren birçok festival ve Türkiye sahnesine davet almayı başaran "Çirkin" oyununun galası gerçekleştirildi. Muhteşem gala akşamına tiyatro ve sanat camiasından çok sayıda önemli isim katıldı.

Tarsus Belediyesi Şehir Tiyatrosu yeni sezonuna, 'Çirkin’ adlı ironik ve bir o kadar da seyirlik bir yorum barındıran kara komedi oyunu ile merhaba demişti. Oyunun prömiyerinin yapıldığı ilk günden itibaren Türkiye sahnelerine ve çeşitli festivallere davet alan ‘Çirkin’ oyunu alkışlar almaya devam ediyor. Ünlü Alman oyun yazarı Marius Von Mayenburg tarafından kaleme alınan, yönetmenliğini ve dramaturjisini ise Nihat Çapar’ın gerçekleştirdiği ‘Çirkin’ oyununun tiyatro camiasından önemli isimlerin katılımıyla muhteşem bir gala akşamı gerçekleştirildi. Bu sezonun büyük yankı uyandıran ve kadrosunda Murat Çapar, Özmen Güvençli, Seçil Dedeyi, Ozan Karabulut ve Yahya Okat’ın yer aldığı müziklerini Songül Bozkurt ve İsmet Sayınözlü'nün yaptığı oyun, tiyatro camiasından büyük beğeni ve övgülere layık görüldü. Çirkin oyununun galası sanat ve tiyatro camiasından önemli isimlerin yanı sıra Tarsuslular tarafından da yoğun ilgi gördü.

 

“GELİN KENDİNİZİ GÖRÜN, GELİN SİZDEN OLMAYANLARI GÖRÜN AMA BU OYUNU SEYREDİN”

Oyunun konusunun çok iyi bir şekilde anlatıldığını vurgulayan Türk Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Ali Düşenkalkar, “Çirkin adlı oyun günümüzün yüzsüzlüğünü, o bireylerin çok yüzlülüğünü ya da hepimizin yüzsüzlüğünün dik alasını arkadaşlar ve yönetmenimiz Nihat Çapar çok güzel ve basit bir yolla anlatmayı seçmiş. Çok hoş bir teknikte var. Hiç fazla bir şey yapmaya gerek duymadan yalın bir anlatımla bizim yüzümüzü kendi yüzlerimizi vuruyor adeta. Gelin kendinizi görün, gelin sizden olmayanları görün ama bu oyunu seyredin.” diyerek herkesi izlemeye davet etti.

 

“TARSUS’TA TİYATRO VAR!”

Yönetmen ve Tiyatro Oyuncusu Ayşe Lebriz Berkem, adının yaşatıldığı sahnede muhteşem bir oyun izlediği için mutluluğunu ifade ederek, “Her şeyden önce heyecanlıyım, bu kadar sanatla ilgili bir kuraklık yaşadığımız bir dünyada sanata değer verilmesi çok özel. Tarsus bunu başarıyor. Ve bu koskoca tiyatro sanat dünyasına destek demektir. Tarsus Şehir Tiyatrosu çok güzel bir ekip, repertuarları ile birlikte oyun çeşitliliği açısından tebrik ediyorum. Reji, oyunculuklar muhteşemdi. Şu an dünyanın herhangi bir yerinde oyunun meselesi tartışılır çünkü çok elzem bir konuya değiniliyor. Oynadıkça oyuncuların uyumu daha lezzetli olacak. Tekrar izlemek isterim, çok keyifli ellerine sağlık.  Bir Çehov bir Ezop ve şimdi Çirkin çok güzel ilerlediler. Gurur duyuyorum iyi ki varlar, son olarak Tarsus’ta tiyatro var!” dedi.

 

“DRAMATURJİSİ ÇOK GÜZEL YAPILMIŞ BİR METİN”

Bursa Çeksanat Müdürü Hacer Akbaba, beğenilerini sunarak “Tarsus Şehir Tiyatrosu’nda izlediğim bu üçüncü oyun. Her defasında daha da beğenerek izliyoruz. Çok merak ettiğim bir metindi. Tebrik ediyorum şahane bir reji. Dramaturji çok güzel yapılmış bir metin. Yönetmene ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” dedi.

 

“ÇOK ÇAĞDAŞ BİR OYUNDU”

Çirkin’in içinde yaşanılan dünyaya çok yakın bulduğunu belirten ülkemizin önemli değerlerinden Akademisyen Süreyya Karacabey “ Güzel bir metin seçilmiş, hem de çok güncel bir meseleye dikkat çekiyordu. Maskelerimiz, fazla yüzlerimiz ve her gün başka bir yüzle var olma çabalarına denk düşen çok çağdaş bir oyundu. Çok iyi çalışılmıştı. Oyuncular çok başarılıydı, çok beğendim. İçinde yaşadığımız dünyaya çok yakın buldum. O yüzden ayrıca sevdim. Öyle bir dilekle bitirdi oyunun yönetmeni; bir gün kendi yüzümüzle kalacağımız zaman gelecek mi bilmiyoruz ama en azından tiyatro sahnesinden böyle bir soru iletildi.” şeklinde konuştu.

 

Oyunu izleyen bir seyirci beğenilerini ileterek, “Oyun zaten 23 Kasım'dan beri sergilenen bir oyundu. Üçüncü gelişim gerçekten çok severek izliyorum. Gerek oyuncuları olsun, gerek oyunun ana fikri olsun çok hoşuma gidiyor. Tebrik ederim. “ dedi.

 

“BU FARKINDALIK İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM”

Ege Tiyatrolar Birliği Başkanı Metin Güler, “Tarsus Belediyesi Şehir Tiyatrosu ülke tiyatrosunun belki de son zamanlardaki nefesi, gülen yüzü oldu.  Türkiye’nin bana göre en özel kurum tiyatrolarından. O nedenle aslında iyi bir oyun izleyecek düşüncesiyle geldik. Yüzümüzü gülümseten, içimizi ısıtan ve en önemlisi zaman zaman unuttuğumuz bir konuya parmak basmış. Bu farkındalık için teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

 

“YETENEKLİ OYUNCULARDAN ÇOK İYİ TİYATRO OYUNCULARI ÇIKIYOR”

Bütün ekibin Çukurova adına çok iyi bir iş çıkardığını kaydeden Adana Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Yardımcısı, Oyun Yazarı Seyfettin Erol “Tarsus, Çukurova bölgesi için gerekliydi. Bunun yanında çok güzel ellerde çok güzel işler çıkarıyorlar. Tarsus’ta tiyatro bu şekilde ilerleyerek Çukurova olarak tiyatroda çok iyi işler yapıyor. Çok yetenekliler, yetenekli oyunculardan da çok iyi tiyatro oyuncuları çıkıyor.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

“TARSUS ŞEHİR TİYATROSU’NUN KALİTESİ, HAYATA BAKIŞLARI ENERJİLERİ ÇOK GÜZEL”

Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri Koordinatörü ve Eleştirmen Yetkin Yüksel, oyunu çok beğendiğini ifade ederek; “Metin çok anlaşılır ve kaliteliydi. Günümüz postmodern dünyanın en büyük sorunu dile getirildi. Kime benzemek istiyoruz kendimiz mi bir başkası mı? sorusuna yanıt arandı. Tarsus Şehir Tiyatrosu çağın yüklediği misyonu çok güzel dile getirmiş ve ben çok beğendim. Zaten bu grubu da çok seviyorum. Çok sevdiğim tiyatro ailem olur kendileri. Tarsus Şehir Tiyatrosu’nun kaliteleri, hayata bakışları enerjileri çok güzel. Bütün oyunlarını izledim. Ekibi ve sanata destek verdikleri için emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

 

“TARSUS’UN ÖNLENEMEZ DERECEDE TIRMANIŞINA ŞAHİT OLUYORUZ”

Yeni Tiyatro Dergisi Jüri Üyesi, Yazar ve Eleştirmen Mustafa İri,” Oyunculuk, reji ve dramaturji konularında Tarsus Şehir Tiyatrosu’nun başarısına değinerek , “Keyifli bir oyun izledik, çok eğlendik. Komedi üslubunu çağdaş Alman oyununda görmek ve Tarsus’ta görmek inanılmazdı çok heyecan vericiydi. Zaten biz üç yıl önce Ezop oyunu ile bu serüvene dâhil olduk. Tarsus’u yakından takip ediyoruz. İnanılmaz oyunlarla karşıladılar bizi. Şimdi 3. kez buradayız ve bu kez de oyunculuklar, reji, dramaturji çok iyiydi. Ve İstanbul’dan buraya gelip İstanbul’da bile göremeyeceğimiz kalitede bir oyundu. Ekip ruhu yakalamak çok önemli, Tarsus bunu başarıyor. Tarsus’un bu kentin, önlenemez derecede tırmanışına şahit oluyoruz. Olağanüstü bir oyundu. Böyle bir oyun seçimini, böyle bir rejide görmek çok iyiydi. Emeği geçenlere, Tarsus Belediyesi’ne çok teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.” dedi.

 

“ÇOK KALİTELİ VE BAŞARILI BİR EKİP”

Yeni Tiyatro Dergisi Eleştirmeni ve Yazarı Özgür Kısır, “ Tarsus’a bu 3. kez gelişimiz, büyük bir beğeni ve hayranlıkla izlediğimiz bir ekip ve sanat yönetimi var. Daha öncede birçok oyunlarını izledik ama bu oyun gerçekten çok hoşumuza gitti. Çok kaliteli ve başarılı bir ekip. Oyunda sistem eleştirisi ile yüzleştik. Dramaturji ve oyun çok iyiydi, performanslar muhteşemdi. Kapitalist sistem eleştiriliyor ama burada artık insanın kendisinin metalaşması çok iyi kurgulanmış. Mesajlar çok iyiydi, etkileyici bir metindi. Tarsus Şehir Tiyatrosu’na, Tarsus Belediyesi’ne ve tüm ekibe çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

“SANATA BÜYÜK DESTEK VERİLİYOR”

Dr. Öğr. Üyesi, Yeni Tiyatro Dergisi Uluslararası Emek ve Başarı Ödüllerinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni, Akademisyen Erbil Göktaş, “Anadolu’da çok mutlu olduğumuz bir kent olan Tarsus’u çok seviyoruz. Tiyatroda emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz. Benim sürekli takip ettiğim bir ekip. Belediye tarafından sanata büyük destek veriliyor. Biz her zaman yanlarındayız. Oyun muhteşemdi, bizleri çok etkiledi. Burada inanılmaz bir iş birliği ve ekip ruhu var. Anlatılan, verilen mesajlar çok etkileyiciydi, İronik bir metini, eğlenceli bir biçimde aktardılar. Ekibi kutluyorum, gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

0 Yorumlar

Yorum Gönder