MESKİ, SCADA Merkezi İle Tesislerinin 7/24 Takibini Sağlıyor


MESKİ Genel Müdürlüğü, SCADA Merkezi üzerinden içme suyu şebekelerine bağlı depolar, terfi istasyonları, kontrol noktaları, vana ve basınç odaları dâhil olmaküzere tüm noktalarda anlık veri takibine devam ediyor. Mersin’de bulunan toplam 799 tesis, 7 gün 24 saat aralıksız takip ediliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Veri Tabanlı İzleme Sistemi Merkezi (SCADA) sayesinde; Mersin’debulunan içme suyu şebekelerine bağlı depolar, terfi istasyonları, kontrol noktaları, vana ve basınç odaları dâhil olmak üzere, tüm noktalarda anlık veri takibi yapmayadevam ediyor.

Türkiye’deki teknolojik yatırımlar arasında örnek teşkil eden SCADA,“ 360° Su Yönetimi” anlayışı ile suyun kaynağından arıtılarak, çevreye bırakılmasına kadar olantüm süreci 7/24 izliyor. Mersin’deki içmesuyu şebekeleri, atıksu göstergeleri, içmesuyu ve basınç değeri kontrollerinin anlık takip edildiği SCADA Merkezi ile kayıp-kaçakoranları da minimum seviyeye indirilerek, bir damla suyun bile ziyan olmasının önüne geçiliyor.

SCADA Merkezi üzerinden 799 tesis 7/24 izleniyor

MESKİ Genel Müdürlüğü, SCADA Merkezi ile 71 adet içmesuyu deposu, 56 adet depo-terfive terfi istasyonu, 33 adet kuyu, 25 adet DMA, 162 adet ölçüm noktası(debi,basınç), 10 adet atıksu arıtma tesisi, 12 adet kanalizasyon terfi istasyonu ile 430 tesisin enerji yönetimi merkezi yazılımları olmak üzere toplam 799 tesis, 7 gün 24saat sürekli olarak izleniyor. Hatların en uygun basınç, depoların en uygun seviyelerde çalışmaları ve sistemin merkezden en uzak noktaya kadar anlık olarak kontroledilmesi ile en verimli şekilde çalışması sağlanıyor.

SCADA Merkezi ile olası kaçak-kayıplarınazaltılması ve sistemin hızlı tepki vermesi sayesinde, fiziki ve ekonomik kayıplar en aza indiriliyor. Arşivleme veri analizi vegrafik eğrisi olarak SCADA Merkezi üzerinden tüm veriler alınıyor.

0 Yorumlar

Yorum Gönder