TARSUS MÜZİK GÜNLERİ İLE UNUTULMAZ AKŞAMLARA İMZA ATILDI


Tarsus Müzik Günleri kapsamında sahne alan Hannover Oda Orkestrası ve Çukurova Solistleri 2 gün boyunca Tarsuslulara eşsiz bir müzik dinletisi sundu. Tarsus Belediyesi tarafından düzenlenen organizasyonda, Âşık Veysel ve Neşet Ertaş’ın ezgileri dünyaca ünlü müzisyenler tarafından seslendirilirken unutulmaz bir akşama imza atıldı. Türk Halk Müziği’nin ve operanın eşsiz eserleri dinleyicilerin beğenisini kazandı. Başkan Bozdoğan, “Tarsus yarının aydınlığa gitmesini sanatla başaracak” dedi.

 Tarsus Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen konser ile Tarsus sanatla bir araya geldi. 2 gün süren konserde Tarsus kültürü, kentin sanat dokusuyla bir araya gelerek eşsiz dinletilere ev sahipliği yaptı. İlk konser, Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenerek, Doğaç Bezdüz (Piyanist), Cem Esen (Piyanist-Besteci), Özgür Deniz Akalın(Piyanist), Sesim Bezdüz (Keman) ve Alican Süner (Keman Sanatçısı) tarafından Hannover Oda Orkestrası ve Çukurova Solistleri ile piyano eşlikli konser yapıldı.

 BU TOPRAĞIN ÇOCUKLARI BİRBİRİNDEN GÜZEL ESERLERİ SESLENDİRDİ

 İkinci konser ise Saint Paul Meydanı’nda müzikseverlerle bir araya geldi. Hannover Oda Orkestrası Şefi HansChristianEuler yönetiminde gerçekleştirilen konserde, dünyaca ünlü Tenor Bülent Bezdüz, Nihan Aydın(Mezzo-Soprano), Çağla Kıçır (Soprano) ve Zafer Erdaş (Bas) solistliğinde muhteşem bir konsere imza atıldı. Türk Halk Müziği’nin ve operanın eşsiz eserleri dinleyicilerle buluştu.  Hannover Oda Orkestrası eşliğinde toprağın ozanları olan Aşık Veysel ve Neşet Ertaş türküleri ile bir araya gelindi. 3 Grammy ödülüne sahip olan başta ünlü Tenor Bülent Bezdüz solistliğinde gerçekleşen konserde, Çukurova’nın solistleri birbirinden güzel eserleri seslendirdi.

 

AŞIK VEYSEL VE NEŞET ERTAŞ TÜRKÜLERİ İLE BİR ARAYA GELİNDİ

 Neşet Ertaş’ın “Neredesin Sen, Gönül Dağı, Yazımı Kışa Çevirdin, Ah Yalan Dünya, Kesik Çayır eserleri, Aşık Veysel’den ise Uzun İnce Bir Yol, Bahçe Duvarından Aştım” şarkıları seslendirildi. Konser dinleyicilerden büyük beğeni aldı.

 BAŞKAN BOZDOĞAN; “TARSUS YARININ AYDINLIĞA GİTMESİNİ SANATLA BAŞARACAK”

 Tarsus’u sanatla buluşturmaya devam edeceğini belirten Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, “Kentler kültürü ve kimliği ile öne çıkar. Kentlerin en önemli öne çıkan özelliği ise sesleridir. Tarsus’un sokaklarına baktığınız zaman bir tarafta keman sesi bir tarafta bağlama sesi. Bugün Tarsus’un farklı yapısı ve dokusu hüznün sesini de neşenin sesini de bir araya getiriyor. Bundan sonra müzik günlerimiz devam edecek. Tarsus yarının aydınlığa gitmesini sanatla başaracak.” diyerek Hannover Oda Orkestrası’na ve Çukurova Solistlerine teşekkürlerini iletti.

 “BUGÜN RUHUMUZ GÜZELLEŞTİ”

 Konsere gelen vatandaşlar beğenilerini sunarak “Bugün ruhumuz güzelleşti. Çok sevdiğimiz türküleri klasik müzik dinletisi ile beraber dinlemek eşsiz bir deneyim oldu. Bir taraftan Türk Halk Müziği’nin seçkin parçaları, yerel sanatçılar ve dünyaca ünlü orkestra ile evrensel bir müzik dinletisi yaşadık. Tarsus’un tanıtımı içinde çok sevindirici bir gelişme. Umarım bu konserler devam eder.” dedi.

 “ÇOK SICAK, ÇOK İÇTEN VE ŞAHANE BİR AKŞAMDI”

 Yapılan bu konser sayesinde müziğe doyulduğunu ifade eden bir başka vatandaş ise “2 gündür düzenlenen bu harika konserlerle müziğe doyduk. Burada bulunan sanatçılar çok büyük başarılara imza atmış kişiler. Bu anlamda her şey çok güzeldi. Onları burada dinlemek büyük bir onur.  Çok sıcak, çok içten ve şahane bir akşamdı. Gönüllere sağlık.  Belediyemize bu hizmetinden dolayı çok teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

 

0 Yorumlar

Yorum Gönder