İYİ PARTİ’Lİ MEHMET YUNUS SEVEN’DEN ENGELLİLER HAFTASI AÇIKLAMASI

 


İyi Parti'li Mehmet Yunus Seven Engelliler Haftası nedeinyle yaptığı açıklamada ''10-16 Mayıs tüm Dünya’da Engelliler Haftası olarak belirlenmiştir. Bugün kutlanacak ya da tebrik edilecek bir gün değildir. Bugün farkındalık, içselleştirme, empati günüdür'' dedi.

 

Seven açıklamasında şu görüşlere yer verdi: ''Ülkemizde yaşayan 9 milyon engelli vatandaş ile ailelerinin yaşadığı sorunları dile getirip çözüm arama günüdür. Ülkemiz ve kentimiz maalesef engelliler açısından erişilebilir ve yaşanabilir değildir. Bir ülkenin kalkınma ve muasır medeniyet seviyesi, o ülkenin dezavantajlı vatandaşlarına sağladığı kolaylık ve imkanlarla ölçülebilir.

 

Ülkemiz nüfusunun TÜİK verilerine göre yüzde 12,9'u engelli ama bütçeden ancak yüzde 1,6'lık bir pay engellilere ayrılıyor. Devletin engelli kontenjanında boş kadro var ama engelliler açlığa, çaresizliğe terk ediliyor. Bu da sosyal devlet olma niteliğimizi ortadan kaldırıyor. Erişim, erişilebilirlik bir hak olarak görülmedikçe engelli kardeşlerimizin sorunları sadece lafta kalıyor. Bugün bir kutlama değil, farkındalık, içselleştirme, empati günüdür.

İYİ Parti engelli vatandaşlarımızın bizim annelerimiz, babalarımız, kardeşlerimiz, arkadaşlarımız, öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, komşularımız olduğunun bilinciyle çalışmaktadır. Engelli vatandaşlarımızla ilgili yapılması gereken ilk şey engelli yurttaşlarımızı toplumsal yaşamdan dışlamadan, onların her alanda karşılaştığı engelleri ortadan kaldırmaktır. Maalesef bugün ülkemizde engelli vatandaşlarımızın eğitim alması, çalışması, sosyal hayata katılması engelleniyor. Asıl engelli olanlar bu vatandaşlarımızı eve hapsetmeye çalışan sorunlu kafalardır

 İYİ Parti’nin engelli yurttaşlarımızla ilgili önceliği onların hak ve özgürlüklerden herkesle eşit oranda yararlanmasını sağlamak, kendilerine yönelik hizmetlere ulaşmalarını kolaylaştırmak ve kendi kendilerine yetebilecek, üretken bireyler olmaları için imkanlar sunmaktır. En büyük engelin sevgisizlik olduğunu bilerek, engelli vatandaşlarımızın toplumun aynası olduğunun farkında olarak, onların hayatlarını kolaylaştıracak her türlü tedbiri almak, iyileştirmeleri yapmak İyi Parti’nin öncelikli hedefidir.

 

Ülkemizin siyasi otoritesini ve kentimizin yerel siyasi iktidarını engelli vatandaşlarımıza yardımcı ve destek olmaya, onların sorunlarını adeta kendi sorunları bilerek üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye çağırıyor; kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize örnek olan engelli kardeşlerimizi saygı ile selamlıyorum. Yetersizliklerin Engele dönüşmediği, engellerin yeterince aşıldığı, engelli insanların sevgi, saygı ve hoşgörüye boğulduğu günler görmek dileğiyle.''

0 Yorumlar

Yorum Gönder