TARSUS TSO’DA ZİRAİ İLAÇ BAYİLERİ VE TARIM SEKTÖRÜ GÖRÜŞÜLDÜ

 


Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi yöneticilerini konuk etti. Ziyarette tarım sektörü ve zirai ilaç bayileri ile ilgili görüşme sağlandı.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Necmi Birim, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı H. Ruhi Koçak’ı ziyaret etti. Tarım, sektörün durumu ve yaşanılan sorunların genel olarak ele alındığı ziyarette Birim, zirai ilaç sektöründeki sıkıntıları paylaştı. ‘Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkındaki Yönetmelik’’ ile ilgili yapılan değişiklikle birlikte haksız rekabetin önünün açıldığını iddia eden Birim, ‘’Yapılan yönetmelik değişikliğine göre zirai bayi ve toptancı izin belgesi için başvuru yapabilecek meslek grupları arasına orman mühendisleri de eklenmiş oldu. Yani orman mühendislerine de zirai ilaç satış hakkı tanındı. Bunu doğru bulmuyoruz. Haksız rekabet sağlıyor. Temennimiz kalıcı çözümler üretilmesi yönünde.’’diye konuştu.

‘’Tarımda sürdürülebilirlik önemli’’

Tarsus TSO Yönetim Kurulu Başkanı H. Ruhi Koçak da tarım ve tarıma dayalı sanayinin stratejik önemliliğini vurgulayarak kalıcı ve sürdürülebilir tarım politikasının uygulanmasının gerekliliğine dikkat çekti. Kurulmakta olan Mersin Agropark hakkında da bilgi veren Koçak, şunları kaydetti: ‘’Türkiye’nin ilk tarım ve gıda teknoparkını Tarsus’a kuruyoruz. Mersin Agropark’ı bölgemiz için ülkemiz tarımı için çok önemsiyoruz. Tarımsal üretimdeki verimliliğimizi sanayi ve teknoloji ile buluşturup ihracatımızı istenilen düzeye çekmeyi hedefliyoruz. Alt yapı inşaat ihalesini de yaptık. Yatırımcılarımızla görüşmelerimiz devam ediyor. Ciddi yatırımcılar var, ilginin olması sevindirici. Biz de hazırlıklarımızı son süratle sürdürüyoruz’’

 

 

0 Yorumlar

Yorum Gönder