TARSUS TA ANTİK DÜNYANIN EN BÜYÜK TAPINAĞI İLGİ BEKLİYOR

 

TARSUS TA ANTİK DÜNYANIN EN BÜYÜK TAPINAĞI İLGİ BEKLİYOR 

Tarsus’ta bulunan ve Milattan Sonra (M.S.) 2’nci yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen antik dünyanın en büyük tapınağı 'Donuktaş Roma Tapınağı' ilgi bekliyor. Kuruluşu yaklaşık 8 yıl öncesine, Yeni Taş Çağı'na dayanan Tarsus ilçesi sahip tarihi yapılarla dikkat çekiyor. İlçe merkezinde yer alan ve Milattan Sonra (M.S.) 2’nci yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen antik dünyanın en büyük tapınağı 'Donuktaş Roma Tapınağı' görkemli yapısı ile cezp ediyor.

Halk tarafından 'Donuktaş', 'Dönüktaş' gibi isimlerle anılan Roma tapınağı Tekke Mahallesi’nde bulunuyor. Dar sokaklardan ulaşılan tapınak, çarpık kentleşme nedeniyle bugün neredeyse görülemeyecek halde. Özellikle kuzey ve doğu duvarlarına dayanan binalar tarafından abluka altına alınmış durumda. İlk bakışta büyük bir kaya kütlesini andıran ve bölgenin en büyük mabedi olan yapının kime atfedildiği tam olarak bilinmemekle birlikte, M.S. 2'nci yüzyılın sonlarına doğru inşasına başlandığı, ancak bitirilemediği tahmin ediliyor. Tapınak hakkında bugüne değin en ciddi araştırma, 1985-92 yılları arasında Tarsus Müzesi ve katılımcı Prof. Dr. Nezahat Baydur tarafından gerçekleştirildi ve beş yıl süren bu çalışmalar sırasında yapı hakkında yeni bilgiler elde edildi. Daha önceki çalışmalar sırasında bulunan mimari parçalara göre M.S. 2'nci yüzyıla, (Hadrian-Septimius Severus) tarihlenen tapınak, yeni buluntulara göre Side N1 - N2 tapınakları, M binası, tiyatro ve Tykhe tapınağının mimari özelliklerine bakılarak Antoninler dönemine, özellikle de bu dönemin sonu sayılan, Kommodus zamanına verilmekte ve imparator kültü ile ilgili olduğu düşünülüyor. 20 METRE YÜKSEKLİĞİNDE Donuktaş Roma Tapınağı, 133,50 m x 60,50 m ölçüleriyle ve her tarafından çevrili (10 x 21) 20 metre yüksekliğindeki sütunlarıyla antik dünyanın da en büyük tapınağı olma özelliğini taşıyor. İlk bakışta büyük bir kaya kütlesini andıran yapı, M.S. 2'nci yüzyılda Roma İmparatoru Hadrian döneminde inşa edilmiş olup günümüzde hala kapısı kapalı olarak duruyor.

Haftanın Çok Okunanları

Tarsus haber, tarsus haberleri, tarsus son dakika, tarsus cinayet haberleri, tarsus trafik kazaları„ tarsus son dakika, mersin haber....