Mersin'de 'Yetki belgesi' olmayan emlakçılara yönelik denetimler başladı

 

Türkiye'de bir ilk gerçekleştirilerek, Mersin ve çevresinde Mersin Emlakçılar Odası ve Mersin İl Ticaret Müdürlüğü ile beraber yürütülen denetimlere öncelikle Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Sinan Canpolat'ın sahibi olduğu Toros Emlak'tan başladı.

'Saygın Meslek'ler arasında yerini alması hedeflenen Emlak sektöründe ilk adım 'Yetki Belgesi' olmayan; kaçak, çantacı, merdiven altı çalışan emlakçılara yönelik denetimler ile başlanmış oldu.

Mersin İl Ticaret Müdürü H.Akif Yıldız ve beraberinde Mersin İl Ticaret Müdür Yardımcısı Mustafa Damar, Mersin İl Ticaret Müdürlüğü denetim personeli Çağla Sezgin, Mersin Emlakçılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sinan Canpolat, Başkan Baş Danışmanı Vahap Düzova, Başkan Yrd. Erhan Akkuş, Disiplin Kurulu Başkanı Zeki Çetiner, Yönetim Kurulu Üyeleri Mahmut Gündüz Eroğlu, Levent Azinebik, Bülent Yeşilata, Halit İdem ve Mehmet Aytar'ın katılımlarıyla Emlakçılara yönelik denetimler başladı.

'YETKİ BELGESİ' OLMAYANLAR EMLAKÇILIK YAPAMAYACAK

Mersin İl Ticaret Müdürü H.Akif Yıldız yaptığı açıklama'da; ''31.03.2021 Tarihi itibari ile Yetki Belgesi olmayan Emlakçılara yönelik denetimlerin artacağını ve bu denetimler sonucunda yaptırımların artacağını, Yetki Belgesi olmayan emlak ofislerinin kapanmasına kadar gidileceğini belirtti. Ayrıca bundan sonra, Tüm Türkiye'de Ticaret Bakanlığı'nın hazırlayacağı tek tip sözleşmelerin kullanılacağını ve bu sözleşmelerin Meslek odaları ve Derneklerin'den temin edileceğini belirti.

MESLEĞE YENİ BAŞLAYACAK EMLAKÇILARA EN AZ LİSE MEZUNU VE STAJ ŞARTI GETİRİLDİ

Yıldız: ''14.10.2020 tarihinde revize edilerek yürürlüğe giren TAŞINMAZ TİCARETİ YÖNETMELİĞ'' gereği yeni ofis açacak ve mesleğe yeni başlayacak olanlardan;

1- Lise Diploması

2- Seviye-5 MYK Yeterlilik Belgesi

3- En az 100 Saatlik Mesleki Eğitim Belgesi

4- Lise Mezunlarına 1 yıl staj

5- Üniversite mezunlarına 6 ay staj şartı getirilmiştir

6- Maliye Kaydı

7- Sicil kaydı

8- Oda kaydı

Bu şartlar yerine getirildikten sonra TİCARET BAKANLIĞINA müracaat edilerek ''YETKİ BELGESİ'' alındıktan sonra ofis açılabilecekler" dedi.

 

"DENETİMLER ARTACAK"

 

Mersin Emlakçılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sinan Canpolat ise; Denetimlerimiz bundan sonra daha sık olacak, Mersin İl Ticaret Müdürlüğü ile işbirliği içinde Mersin ve İlçelerinde denetimlerimiz durmaksızın devam edecektir" dedi.

 

CANPOLAT'TAN ÖRNEK DAVRANIŞ

 

Başkan Canpolat; "Örnek bir davranış olması adına ilk denetimimizi kendi emlak ofisimden başlamak istedim. Bilindiği gibi mesleğimiz 'Saygın Meslekler' grubunda olacak. Mesleğimiz en iyi şekilde icra edilmesi gerekiyor, bunun içinde elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz. Bir emlakçıda emlak üzerine aranan tüm şartlar yerine getirilinceye kadar denetimlerin YENİCE ilçemizden, ANAMUR İlçemize kadar, Yaylalar, Köyler,Yayla Köyleri dahil denetlenmedik hiç bir bölgenin bırakılmayacağını önemle belirtmek istiyorum" dedi.

 

'YETKİSİZ İŞLETMELER İÇİN İHBAR HATTI'

 

Ayrıca; Başkan Canpolat, Yetki belgesiz işletmelerin Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan Taşınmaz Ticareti bilgi sistemi www.ttbs.gtb.gov.tr adresinden YETKİSİZ İŞLETME İHBAR menüsünden  Kaçak, Kayıt dışı Yetki Belgesi olmadan faaliyet gösteren emlak ofislerini bildirebileceklerini belirtti.

 

 

Başkan Canpolat; “YETKİ BELGESİ “olan ofisleride haklarında iki defa şikayette bulunulması ve bunların belgelerle ispatlanması halinde belgelerinin 1 YIL Süreyle İPTAL edileceğini ve bu süre zarfında mesleklerini icra edemeyeceklerini belirtti. Aynı zamanda Yetki Belgesi olan ofislerin yanlarında çalıştırdıkları personellerinden SİGORTALI DANIŞMANLAR için;

1- Sigorta işe giriş bildirgesi

2- Seviye-4 MYK belgesi ile TTBS bilgi sistemine girmeleri gerektiğini

 

SORUMLU EMLAK DANIŞMANLARI için;

1- Lise Diploması

2- Alt Kira Sözleşmeli

3- Broker Sözleşmesi

4- Maliye

5- Sicil

6- Oda kaydı

7- Seviye-5 MYK Yeterlilik Belgesi

8- İşyeri (Broker Yetki Belgesi)

Evraklarını TTBS bilgi sistemine girerek bildirimde bulunmaları gerektiğini, yapmadıkları ve tesbiti halinde ceza kesileceğini belirtti.

 

Mersin'de Emlakçılar Odası ve Mersin İl Ticaret Müdürlüğü ile yürütülen denetimlerde, Bir çok Emlakçı denetlenerek, gerekli eksiklerin giderilmesi için 'Uyarı Belgesi' tutanakları düzenlendi. Bundan sonrada denetimlerin aralıksız süreceğini belirtti.

0 Yorumlar

Yorum Gönder