Yanan Ormanlar Küllerinden Doğuyor

 

‘21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası’ kapsamında “Yanan Ormanlar Küllerinden Doğuyor” temalı fidan dikim etkinliği, Vali Ali İhsan Su’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Toroslar Şehir Hastanesi Ağaçlandırma Projesi Sahasında pandemi tedbirleri çerçevesinde düzenlenen etkinliğe; Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Bedri Dursun, Toroslar Kaymakamı Ahmet Hikmet Şahin, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Oğuz Bavbek, Mersin Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hüseyin Özgür Yalçın, İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan ile Mersin Orman Bölge Müdürlüğü çalışanları katıldı.

Vali Su; “İnsanlığın Devamı, Hayatın Devamı, Sağlıklı Yaşamın Devamı İçin Ormanlar Vazgeçilmezimizdir.”

Etkinliklerin pandemi kurallarına uygun şekilde yapıldığına dikkat çeken Vali Su; “Ekonomik, sosyal, kültür ve turizm potansiyeli yüksek eşsiz bir doğal güzelliğe sahip olan ilimizde ormanlarımızın fazlalığıyla da övünebiliriz. Toplam alanının yaklaşık %54’ü ormanla kaplı olan ve bu anlamda da Türkiye’de 3. sırada bulunan bir iliz. İnsanlığın devamı, hayatın devamı, sağlıklı yaşamın devamı için ormanlar vazgeçilmezimizdir. Bu anlamda ormanlarımız, bu derece öneme haiz olan varlıklarımızdır. Ülke olarak, il olarak ormanlarımızı korumanın yanında aynı zamanda onları geliştirmenin, genişletmenin çabasını sürdürüyoruz. Bu konuda da ülke olarak son derece başarılıyız.” dedi.

Yıl içerisinde ilimizde 1.700.000’e yakın fidan dikimi ile yanan orman alanları başta olmak üzere 1738 hektar alanın ağaçlandırıldığını ifade eden Vali Ali İhsan Su; “Yanan orman alanlarında ağaç dikimleri gerçekleştirerek bir an önce hayata kazandırıyoruz. Ormanlarımızın korunması gelecek nesillerimize miras olarak devredilmesi anlamımda çalışmalar yapan başta Tarım ve Orman Bakanlığımız, Orman Teşkilatımız olmak üzere emeği geçen tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza, yerel yönetimlerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, ilgili paydaşlara huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyor, bugün dikeceğimiz ağaçlarımızın geleceğimizde çocuklarımıza güzel bir emanet olarak kalmasını temenni ediyor, hayırlı uğurlu olması diliyorum.” dedi.

Etkinlikte; mavi servi, kara servi ve limoni serviden oluşan 200 adet fidan toprakla buluşturuldu.

 

0 Yorumlar

Yorum Gönder