11. ALZHEİMER EĞİTİM KAMPI BASIN DUYURUSU

Alzheimer hastalığı hakkında toplumun ve hekimlerin farkındalığını artırmak, dayanışma ruhunu pekiştirmek ve hasta yakınlarına destek olmak amacıyla düzenlenen Alzheimer Eğitim Kamplarından 11.si pandemi koşulları nedeniyle bu yıl dijital platformda yapılacak. İki ayrı salonda ücretsiz katılımla gerçekleşecek olan bu etkinliklerde, alanındaki lider isimler kapsamlı bir programla izleyiciye ulaştırılacak.

Pandemi döneminde yalnızlaşan, destek mekanizmaları azalan ve dolayısıyla bakım yükü altında yaşam mücadelesi veren hasta yakınları kadar, demans endişesi taşıyan sağlıklı bireyleri de hedefleyen HASTA YAKINI EĞİTİMLERİ ; isteyen herkese açık olacak. Bu bölümdeki program hazırlanmadan önce, dernek gönüllülerinin uyguladıkları dijital bir anket sonucunda gelen soru ve önerilere göre; hasta yakınları programı oluşturuldu. Yetkililer; katılımcıların bir yandan demansa ait güncel bilgileri en ehil kişilerden öğrenirken, diğer taraftan da, ruhlarında açılan yaralara bir nebze de olsa, derman olacak sunumlarla rahatlamalarını amaçladıklarını ifade ettiler.

Ayrıca Dr. Özge; “Tüm konuşmacılarımıza ve sürpriz sanatçılarımıza değerli katkıları için ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum” diyerek “Hastası olsun olmasın, herkesi de programı takip etmeye” davet ediyor.

Bu bölümdeki programın ilk günü; demans ve Alzheimer hastalığı hakkındaki temel bilgilere ayrılmış.

İkinci gün; demans hastasına bakım ve karşılaşılan başlıca sorunlar için çözüm önerilerini kapsıyor.

Son gün ise; bakım verenlere ve hasta yakınlarına ayrılmış. Bakım yükü altında zorlu günler yaşayan Alzheimer hasta yakınlarına işlerine yarayacak formüller verilirken, onları rahatlatacak etkinlikler de ihmal edilmemiş.

Hekimler için hazırlanan programa katılımcılar; Doktor Club dijital platformu üzerinden hekim olduklarına dair bir ön onay sonrasında erişebilecek. Platforma üye olan 50 binden fazla hekime ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden dernek başkanı Prof. Dr. Aynur Özge, kampta “Demansa ait özellikle günlük pratikte karşılaştığımız sorunlara ve çözüm önerilerine öncelik verdik” diyor ve sözlerine; “Bu programda; hekimlere ayırdıkları değerli zamanı sonuna dek hak edecek nitelikte, ilgi çekici konuları seçmeye özen gösterdik. Tüm konuşmalar alanında lider konumundaki seçkin bilim insanları tarafından gerçekleştirildi. Burada her birine ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum” şeklinde devam eden Dr. Özge, amaçlarının; “çağın en önemli sağlık sorunu olan Alzheimer hastalığı başta olmak üzere demans türlerinde, tüm hekimlerin rasyonel bir bilgiye sahip olması” olduğunu ifade etti. “Kamp programında ayrıca sahada çalışan hekimler kadar pandemi nedeniyle tıp eğitimi aksayan öğrencilerin de ihtiyaçlarına kulak verildi” diyen Özge nitelikli bir 3 gün vaat ediyor takip edecek meslektaşlarına.

Kampın ulusal bazda paydaşı, bağımsız bir hekim platformu olan Doktor Club; etkinliğin çok geniş bir katılımla ve muazzam bir teknik destekle erişilebilir olmasına imkan sunuyor. Keza etkinliğe Yenişehir Belediyesi gibi yerel sponsorların yanında, tıbbi endüstri de destek veriyor.

Bu yıl kamp Demenzsupport Stutgart ve Hamburg Türk Topluluğu sayesinde; Almanya’daki Türk vatandaşlarına da ulaştırılıyor.

“Her yıl; hepimizi bir araya getirip kaynaşma fırsatı veren kampımızın, bu yıl dijital platforma taşınması, önceleri üzse de, çok geniş coğrafyalara ulaşabilir olmamız bizleri son derece mutlu etti” diyen dernek başkanı Prof. Dr. Aynur Özge sözlerini şöyle tamamlıyor; “Dilerim sanal ortamda da olsa, hepimizi buluşturan bu eğitim şöleni, sizleri de mutlu eder. Bu vesile ile pandemi döneminde kaybettiğimiz tüm insanları, özellikle de sağlık ve bakım çalışanlarını rahmetle anıyor, hali hazırda hasta olanlara da acil şifa diliyorum. Pandemisiz sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum”.

11. Alzheimer Eğitim Kampı aşağıdaki adresten ücretsiz olarak takip edilebilir.

https://doktorclub.com/alzheimer2021


 

0 Yorumlar

Yorum Gönder