“TARSUS KENT KONSEYİ, TARSUS İÇİN VAR”


Tarsus Belediyesi’nin destekleriyle faaliyetlerini sürdüren Kent Konseyi yönetimi, geride kalan 8 aylık süreçte hayata geçirdikleri projeleri anlatıp, devam eden faaliyetler hakkında Bilgilendirme ve Değerlendirme Genel Kurul toplantısı düzenledi.
Bilgilendirme ve Değerlendirme Genel Kuruluna, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu, yürütme organlarıyla birlikte yaptıkları çalışmalara destek veren Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu ve Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’a teşekkürlerini iletti.
Yapılan sunumları büyük bir dikkatle dinleyen Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, yaptığı konuşmada; “Kent Konseyinde gönüllü olarak görev alan Ali Bey’in ve arkadaşlarımızın anlattıkları o kadar güzeldi ki, bir kentin kültürünün, bir kentin kimliğinin, bir kentin bilincinin yerine oturtturulmasında örgütlü çalışmanın ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdiler ve başarılı çalışmanın ne olduğunu gösterdiler, bu özverili çalışma gerçekten beni çok mutlu etti” dedi.
Başkan Bozdoğan konuşmasının devamında; “Örgütlü çalışmak bir amaç için ya da belli bir hedefe ulaşmak için belirli kişilerin ya da kurumların bir araya gelmesidir. Kent Konseyi, bunu başarabilen örgütlü ve bilinçli çalışmanın önemini kavrayan, kurumlarla, sivil toplum kuruluşlarıyla, çok güzel diyaloglar kurarak, toplum yararına yapılması gerekenleri hayata geçiren yapıya bürünmüş durumda.
Konseydeki arkadaşlar hepsi çok değerli çok kıymetli insanlar. İnanılmaz çalışmalar yaptılar, yapmaya da devam ediyorlar. İnanın bu çalışmaların meyvelerini de çok iyi topluyoruz. En azından bizim belediye de yapmamız gerekenlerin önünü açıyorlar ve bazı konularda bir anlamda bize rehberlik hizmeti veriyorlar. Bu kapsamda Kent Konseyinde görev alan tüm bireylere daha doğrusu Tarsus gönüllülerine teşekkürlerimi sunuyorum.
Biz belediye olarak bunları yaptık, kreşler, okuma salonları ve kütüphaneler, bütünleşik yaşam merkezi, sanat atölyeleri, kurslar açtık, kadınlara yönelik kooperatif kudurduk deyip övünmekten öte yapacak daha çok işimiz var diyoruz. Rehavete kapılmadan daha yapacağımız işlere yoğunlaştık. Rutin Belediyecilik hizmetlerimizi sürdürürken bir yandan da toplumun yararına olan, engelli bireylerimizi de kapsayacak şekilde uygulanabilir her projeye destek verip çalışmalarımıza hız vereceğiz. Sırada “Engelsiz Yaşam Köyü” projesi var, bu proje tamamlanıp engelli bireylerimizin hizmetine sunulduğu zaman, kendimizi daha mutlu hissedeceğiz, çünkü engellilerimizin önlerindeki engelleri kaldırmanın huzurunu yaşayacağız. 2019 yılı bizim bütçemiz değildi. 2019 yılı için yapılan planlamalar ve projelere bize ait değildi. Ama 2020 bütçesi ve planlaması bize ait, o yüzden artık rahatız. Son derece tarafsız, herkese ulaşabilir bir belediyecilik anlayışına ama hepsinden önemlisi sürdürülebilir, adil bir belediyecilik anlayışını ortaya koyduk. Tarsus dinamik bir kent, Tarsus’taki insanlar bilinçli insanlar, eğitimli insanlar, güçlü insanlar ideolojik olarak felsefik olaraktan gerçekten ilkleri yaşayan bir kentin insanları. Düşünsel iklimde ilk üniversitenin kurulduğu, ilk üç kütüphaneden birinin olduğu bir kentte elbette ki insanlarımız bilinçli olur. Bu bilinçle hareket edip hizmet üreten, umutlarını yitirmiş, heyecanlarını yitirmiş bir köşede yaşam süren bireylere dokunuşlar yapan, onların yaşamlarını kolaylaştıracak faaliyetlerde bulunan her şeyden öte insanlık için kafa yoran, zaman harcayan Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu’na yönetimine ve komisyonlarda görev alan herkese tekrar teşekkürlerimi sunuyorum,” şeklinde konuştu.
Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu’da yaptığı konuşmada; “Tarsus ortak paydamız, Kent Konseyinin verimli ve insana dokunan hizmet projelerini dinlemekten, bu çalışmalara şahitlik etmekten ötürü mutlu oldum. Bizde Tarsus Kaymakamlığı olarak Kent Konseyi ile birlikte ortak çalışmalara yürütüyoruz. Sağ olsunlar Kent Konseyi Yöneticileri bizim toplantılarımıza ve sosyal konulardaki faaliyetlerimize katılım sağlıyorlar, bizim kendilerine yüklediğimiz görevleri hiç itiraz etmeden kabul ediyorlar ve çok başarılı şekilde yerine getiriyorlar, ben kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum.
Esas olan konu, bizim burada olmamıza vesilen olan konu Tarsus, buradaki katılımcıların ortak paydası var, Tarsus’un daha iyi, daha güzel, yaşanılabilir bir şehir olması için Tarsus’ta yaşayan insanların daha huzurlu, daha mutlu olması için neler yapabiliriz. Hepimiz buna kafa yoruyoruz ve çalışmalarımızı bu esasa göre yürütüyoruz. Ama şunu bilelim elbirliği ile hareket edersek, ilçemizin yarına olacak hizmetler açısından üzerimize düşen sorumluklardan kaçmadan, elimize taşın altına koyup kenetlenerek, birbirimizin yükünü hafifleterek her sorunun altından kalkacağımıza inanıyorum. Tarihi ve Kültürel açıdan birçok şehrin gıpta ile baktığı ilçemizi daha iyi seviyelere getirmek için hep birlikte elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

0 Yorumlar

Yorum Gönder