DSİ GENEL MÜDÜRÜ AYDIN: MERSİN İLİMİZİ YATIRIMLARLA DONATTIK


DSİ Mersin’de yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Mersin ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.
DSİ Genel Müdürlüğü tarafından son 17 yılda kente çok önemli yatırımlar yaptıklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “ Mersin şehir merkezine yıllık 151,50 milyon m3 içme suyu sağladık. 7 baraj ve 11 gölet inşa ettik, böylece toplamda 144,19 milyon m³ su biriktirme hacmine ulaşıldı. 36 adet sulama tesisi hizmete alınmış olup, toplam 139.545 dekar zirai arazi sulamaya açılmıştır. Böylece Mersinli çiftçilerimize yıllık 259 milyon TL zirai gelir artışı sağlanmıştır. Ayrıca 72 derenin de ıslahını tamamladık.” dedi.
‘‘Sulama Projeleri Bölge İçin Kalkınmanın Anahtarı’’
Son 17 yılda tamamlanan 36 adet sulama tesisi ile toplam 139.545 dekar zirai arazinin sulanmasının sağlandığını belirten Aydın “Böylece çiftçilerimize yıllık 259 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.
42 adet sulama tesisimizin inşaatı ise devam etmektedir. Ayrıca bu yatırımlarla yetinmiyor Torosların bereketli topraklarında ülkemizin en önemli tarımsal üretim merkezlerinden olan Mersin’in bereketli topraklarına 46 adet daha sulama tesisi yapmayı planlıyoruz.” dedi.
Mersin’in su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmek gayesiyle çalıştıklarının altını çizen Aydın; Mersin’e son 17 yılda 7 baraj ve 11 gölet yaptık. 10 adet barajın ve 1 göletin inşaat çalışmaları devam ediyor.” dedi.
Su “Olmazsa Olmaz” Olarak Nitelendirilen Temel Bir İhtiyaçtır
Genel Müdür Aydın, ’İnsan ve bütün canlıların hayatlarını sürdürmeleri için vazgeçilmez olan su, özellikle de içme suyu, “olmazsa olmaz” olarak nitelendirilen temel bir ihtiyaçtır. Sosyal ve ekonomik gelişme ile birlikte hayat standartlarının yükselmesi, kişi başına içme ve kullanma suyu ihtiyacını da önemli ölçülerde arttırmaktadır. Bu sebeple, yeni su kaynaklarının geliştirilmesi ve bunların toplumun kullanımına sunulması için yeterli finansmanın sağlanması sadece gerekli değil, aynı zamanda bir zorunluluk haline gelmiştir.
DSİ tarafından yapılan tüm İçme suyu faaliyetleri (isale hatları, arıtma tesisleri vb.) ile hedeflerimizi büyük oranda gerçekleştirmiş olmaktan dolayı mutluluk duymaktayız. Gayemiz, içme suyu gitmeyen tek bir yerleşim yeri kalmaması ve tüm halkımızın insan sağlığına uygun, güvenilir su içmesini sağlamaktır.
Bu kapsamda Mersin’de bugüne kadar 2 adet içme suyu tesisi tamamladık. Bu tesisler ile Mersin şehir merkezine yıllık toplam 152 milyon m3 içme suyu temin ediyoruz.” dedi. 

“Mersin İçin Taşkın Koruma Tesislerinin Önemini Biliyoruz”
Taşkınlar konusunda da kısa bir değerlendirme yapan DSİ Genel Müdürü Aydın “Olağan bir doğa olayı olmasına rağmen, bilinçsiz insan faaliyetleri sebebiyle felakete dönüşebilen taşkınlar tüm dünyada ve ülkemizde büyük can ve mal kayıplarına yol açıyor. Genel Müdürlüğümüz işletmeye aldığı akarsu ıslah ve taşkın kontrol tesisleri ile hem taşkın ihmalini azaltmaya hem de muhtemel taşkın zararlarını asgari seviyeye indirmeye çalışıyor. 
Mersin için taşkın koruma tesislerinin önemini biliyoruz ve bu doğrultuda son 17 yılda
72 adet dere ıslah tesisi yaparak; 130 adet yerleşim yeri ve  25.742 dekar zirai araziyi taşkınlardan koruduk. Ayrıca 14 adet taşkın koruma tesisinin yapımı devam etmektedir.” dedi.
Bunlarla birlikte Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre son yıların en yoğun yağışını çok kısa bir sürede alan ve 2020 yılı başında bir taşkın felaketi yaşayan Mersin’de anında müdahale ile felaketin daha da büyümesini engelledik. Bu kapsamda DSİ olarak gece gündüz demeden taşkınla mücadele ettik.
Aydın; “1954 yılında teşkilatlanan ve ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz; belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir. ’dedi.
DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.


0 Yorumlar

Yorum Gönder