ÖDÜLLER, 23 NİSAN’DA SAHİPLERİNİ BULACAKToroslar Belediyesi’nin bu yıl ilk kez düzenlediği Çocuk Hakları temalı ‘1. Ulusal Kısa Film Yarışması’na’ başvuran 74 eserden, 10 eser finale kaldı.
Jüri değerlendirmesinin ardından belirlenen 10 kısa filmin ve yönetmenlerinin isimleri Mersin Toroslar Belediyesi’nin kurumsal web sitesi; ww.toroslar-bld.gov.tr adresi üzerinden açıklandı.
Finale kalan filmler,  bu yılki jüri üyeleri; Akademisyen Prof. Dr. Mutlu Parkan, Yönetmen Feride Kaytan, dizi ve sinema oyuncuları Açelya Topaloğlu ile Yonca Cevher Şahinbaş ile Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Ruşen Ayşen Ayılgan tarafından değerlendirilecek ve dereceye girmeye hak kazanan kısa filmler belirlenecek.
            Ödüller, 23 Nisan’da Sahiplerini Bulacak
 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında çocuk haklarına sanat aracılığıyla dikkat çekecek olan yarışmada dereceye giren eserler; 23 Nisan Pazartesi günü saat: 19.00’da Mersin Toroslar Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenecek Final Gecesi'nde açıklanacak.
Yarışmanın; birincisine 5 bin TL, ikincisine 3 bin TL, üçüncüsüne bin TL para ödülü ve ayrıca 500 TL’lik 2 adet de mansiyon ödülü de verilecek.
Konuyla ilgili açıklama yapan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, her yıl farklı bir tema belirleyerek geleneksel hale getirmeyi planladıkları 1.Ulusal Kısa Film Yarışması’nın ilk konusunu; özellikle son dönemde maalesef gündemimizde olan çocuk istismarlarına farkındalık oluşturmak amacıyla “çocuk hakları” olarak belirlediklerini söyledi.
Başkan Tuna; “Çocuklarımızın sağlıklı ve güvenli gelecekleri için belediye olarak elimizden gelenin fazlasını yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Bu projemizin de ilk konusunu Çocuk Hakları olarak belirledik. Çocuk istismarına karşı toplumun bilinçlendirilmesi, ailelerin uyarılması ve özellikle çocuklarımızın korunması noktasında bu tür farkındalık projelerimiz artarak devam edecektir” dedi.
Hayata geçirdikleri yatırım ve projelerle Toroslar’ı kültür ve sanatın merkezi yaptıklarına dikkat çeken Başkan Tuna, bu yarışma ile özellikle genç sinemacılara ve yeni yeteneklere kendini kanıtlama fırsatı da sunduklarını sözlerine ekledi.

TOROSLAR BELEDİYESİ
1.ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI FİNALE KALAN ESERLER
  
Film Adı                      Yönetmen
Şakha                           Sedat Benek
Kız Çocuğu                  Hakan Berber
Biz İki Kişiyiz              Erhun Altun
Teneffüs                       Ahmet Mahir Kar
Dikenli Tel                   Serdar Altun
Küçük Adımlar             Şenol Çöm
Saksak                           Turan Kubulay
Küçük Adam                 Şeyhmus Sarıce
3 Lira                             Evrim İnci
Yirmi İki                        Hakan Sümer


0 Yorumlar

Yorum Gönder