MERSİNLİ MÜTEAHHİTLERİN YILLARDIR BEKLEDİĞİ 5 BİNLİK PLAN İÇİN TARİHİ KARAR


9 yıldır Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi toplantılarına görüşülmesine kesin gözüyle bakılan ancak bir türlü gündeme alınmayan 1/5.000’lik imar planı nihayet son meclis toplantısında ele alındı. Yıllardır Mersin ekonomisini ve kent planlamasını bu kadar yakından ilgilendiren bir çalışmanın siyasi anlaşmazlıklara konu edilmesinin Mersin’e zaman ve yatırım kaybettirmekten başka bir işe yaramadığını defalarca kez dile getirdiklerini ifade eden MERYAP Başkanı Nesim Ekinci, ekonomi odaklı projeler ve turizm çalışmaları ile birlikte önemli bir atılım yapan kentin 9 yıldır kaybettiği yatırımcı potansiyelinin daha ciddi kayıplara ulaşmaması için Büyükşehir Belediye Meclisi’nden kısmen de olsa geçen 5 binlik planların hayati önem taşıdığını söyledi.
Mersin'in idari sınırları kapsamında ilin alt ölçekli planlarını koordine edecek, arazi kullanım kararlarını bir stratejik yaklaşım içerisinde kurgulayacak, kentin küresel, ülkesel ve bölgesel düzeyde potansiyellerini geliştirerek, geleceğe taşıyacak olan  1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nın Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçmesinin ‘tarihi bir adım’ olduğunu söyleyen MERYAP Başkanı Nesim Ekinci, 9 yıldır her platformda dile getirdikleri ‘5 binlik plan’ çağrısının nihayet karşılık bulmasının sevindirici olduğunu ifade ederek, “Bu zafer, Mersin’indir”dedi.Yıllardır Mersin’in bütünleşmiş bir planı olmadığını ve her ilçenin kendisine göre bir uygulama yaptığını hatırlatan Nesim Ekinci, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde geçtiğimiz gün kısmen kabul edilen 5 binlik planla ilgili, “. Yıllardır kentin ve yatırımların önünü tıkayan plansızlığa son verilmesi için atılan bu adımı destekliyoruz. Şimdi gözler Tarım Bakanlığı’na çevrildi. Bakanlığın da bir an önce plana onay vermesini bekliyoruz. İnşallah bu planlar çektiğimiz emeğe, zaman kaybına değer" diye konuştu.
“İnşaat sektörümüzün önü, bir süredir bu planlara ilişkin tıkanmış durumdaydı. Çevre planı ve imar planları Meclis'ten geçmediği için çivi çakamaz hale gelmiştik” diyen Nesim Ekinci, bu atılan adımın ardından en kısa sürede 1/5 binlik planın da bakanlık onayı alarak yürürlüğe girmesini beklediklerini vurguladı. 1/5 binlik planın meclisten geçmesine destek veren herkesi tebrik ettiklerini aktaran Ekinci sözlerini şöyle sürdürdü,  “Projelerin önünde engel olarak duran ve kentte ticari gelişimin önünü tıkayan 5 binlik planların kısmi olarak da olsa onaylanması,  yatırımların ve istihdam artışının hızla sağlanması açısından son derece önemlidir.Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarımıza, meclis üyelerine, siyasi partilere ve emeği geçen herkese bu kanayan yarayı kapatmak adına tarihi bir adım attıkları için sektörümüz adına teşekkür ediyorum. Temennimiz bir an önce Tarım Bakanlığı’ndan da beklenen onayın gelmesidir.  Büyük ölçüde ulusal sermayeye dayanan sektörümüzün 200’den fazla alt sektörle girdi-çıktı ilişkisinde olması nedeniyle istihdam kapasitesi çok yüksektir. Bu sektöre hizmet veren bizlerin önümüzdeki en büyük sıkıntı olan 5 binlik planların önünün açılması, kent ekonomisinin de istihdamın da canlanmasına vesile olacaktır.Biz, bir kez daha kısmi de olsa 5 binlik planların meclisten geçmesinden duyduğumuz memnuniyeti ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi iletiyor, Tarım Bakanlığı’nın da bir an önce onay vererek, planların yürürlüğe girmesini bekliyoruz”


0 Yorumlar

Yorum Gönder