YELKOVAN’DAN ESNAFA MÜJDE


S.S.Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Sabit Yelkovan, dükkanı kira olan esnaftan yüzde 25 oranında alınan stopajın daha aşağı çekileceği müjdesini verdi.
 S.S.Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Sabit Yelkovan’dan esnafa müjde geldi. İçinde bulunduğu durum neticesinde esnafın çok zor bir dönemden geçtiğini söyleyen Başkan Yelkovan, dükkanı kira olanların artık kira stopajını yüzde 25 olarak ödemeyeceği söyledi. Yılkovan ayrıca ÖTV’nin indirilmesi ile ilgili de bir çalışma yaptıklarını vurguladı.
 ZİNCİR MARKETLER MANTAR GİBİ TÜREDİ
Sokak aralarına kadar zincir marketlerin mantar gibi türediğini belirten Başkan Yelkovan, “Çözümü nasıl olacak? Kanunla olacak. Müracaat edildi, Anayasa Mahkemesine götürüldü. Hatta perakende yasası da çıkarıldı. 1.5 yıldır perakende yasasının yönetmeliklerini bekliyoruz. Sokak arasına gelip senin dükkanının yanında dükkan açılmasının önlenmesi için iş yeri açma ruhsatını da 2019 yılından sonra meslek odalarına verdik. Bu haksız rekabet ortadan kalkacak. Yönetmelikler çıkacak ve bakkal kardeşlerim bu işten kurtulacak” diye konuştu.
 ALKOL SATANLARIN HALİ HARAP

Tekel büfelerinin alkol ve alkol ürünleri satışı ile ilgili büyük sıkıntı yaşadığına da dikkat çeken Başkan Yelkovan, “Alkol satanlar ‘bizim halimiz ne olacak?’ diyor. Akşam saat 22.00’den sonra dükkana geliyor, tutanağı tutuyor ve bir tane bira sattıysan 36 bin lira ceza ödüyorsun. Dükkandaki malın tamamını verse 36 bin lira değil. Sen uyuşturucu madde mi satıyorsun. Bonzai satana bile 167 lira Kabahatler Kanunu'na göre ceza kesiyorlar. Siz ruhsatlı dükkanınızda bir müşterinize 22.00’den sonra satış yaptınız, 36 bin lira. Bundan sonra biraz daha rahat edeceksiniz. Önümüzdeki günlerde bunlara hep birlikte şahit olacaksınız” şeklinde konuştu.

0 Yorumlar

Yorum Gönder