TARSUS BELEDİYESİ AVRUPA MÜKEMMELLİKTE FİNALİST ÖDÜLÜ ALDITÜRKİYE’DEN ÖDÜLÜ ALAN TEK BELEDİYE OLDUKLARINI BELİRTEN BAŞKAN CAN, “BU ÖDÜL TARSUS’A ARMAĞAN OLSUN” 
Tarsus Belediyesi, Avrupa Mükemmellikte Finalist Ödülü’nü aldı.
İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen Ödül töreninde Tarsus Belediyesi’nin Finalist ödülünü Belediye Başkan Yardımcısı Elif Seda Sağlam aldı.
Türkiye’de bu ödülü alan tek belediye olduklarını belirten Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, ödülü Tarsuslulara armağan ettiğini söyledi.
2002 yılında başladığı kalite çalışmalarıyla, Türkiye’de birçok ödülü alan Tarsus Belediyesi, kalite yolculuğunu Avrupa’ya taşımasıyla, Avrupa’da finalist ödülüne layık görüldü.
Tarsus’un her zaman örnek bir belediye olduğunu belirten Belediye Başkanı Şevket Can, “Türkiye’de en son 2013 yılında elde edilen “Türkiye Mükemmellik Büyük Ödülü”nün ardından Avrupa Mükemmellik Ödülü yolculuğunda finalist olduk. 2016 yılında yapılan başvuru sonrasında İngiltere, İrlanda, Danimarka, İspanya ve Türkiye’den uzman değerlendiriciler tarafından gerçekleştirilen Saha Ziyareti ile yapılan kapsamlı değerlendirme sonucunda, değerlendiricilerin hazırladığı ve EFQM’e (Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı) sunduğu raporu ödül Jürisi de değerlendirmiş ve Tarsus Belediyesi’nin finalist olmasına karar vermiştir.
Bu sonuçla Tarsus Belediyesi, Avrupa Mükemmellik Yolculuğuna başvurduğu ilk yılında Finalist olarak kabul edilen 15 kurumdan biri olmuştur. Finalistler arasında dünya çapında bilinen Bosch firması, Almanya ve Portekiz’den fabrika ve şirketler, Madrid’de bir yerel yönetim, İngiltere’den bazı okullar ve Türkiye’den İETT (İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmesi) ile Coca-Cola İçecek A.Ş.’nin Türkiye’deki tüm fabrikaları bulunuyor” dedi.
Avrupa’da finalist ödülünü aldıkları için gururlu olduklarını belirten Belediye Başkanı Şevket Can, bu başarı ile kaliteli çalışmalarını taçlandırdıklarını söyledi.
Başkan Can, “2002 yılında dönemin Belediye Başkanı, şimdiki Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olan Burhanettin Kocamaz ile başlayan kalite ve mükemmellik çalışmalarında birçok başarı elde ettik. 2013 yılında elde ettiğimiz Türkiye Mükemmellik Büyük Ödülü’nün ardından 2016 yılında Avrupa Mükemmellikte Finalist Ödülü almamız bizi mutlu etmiş, gurur duymamızı sağlamıştır.

Yaptığımız sürekli iyileştirmeler sonucunda sunduğumuz hizmetlerle Tarsus’u nakış nakış işledik. Kalite ve mükemmellik yolculuğumuzda basamakları bir bir çıkarak; Türkiye’de Mükemmellik Büyük Ödülü alan ilk ve tek belediye olduk. 2002 yılında; Türkiye Kalite Derneği’ne (KalDer) üye olarak çalışmalara başladık. 10 yılda elde edilen birçok başarının ardından 2013 yılında Türkiye Mükemmellik Büyük Ödülü’nü kazandık. Hayata geçirdiğimiz ve planladığımız projelerin yanında, hizmet kalitemizin sürekli arttırılmasına katkı sağlayan, kalite ve mükemmellik çalışmaları kapsamında 2015 yılında EFQM’e üye olduk. Üye olduktan sonra öz değerlendirme çalışmamıza devam ederek, iyileştirme projelerimizi belirledik ve hayata geçirmek üzere çalışmalar yaptık. Bu süreçte gerekli eğitimleri de aldık. Başvuru dokümanımızı çalışanlarımızın katkılarıyla hazırlayarak ödül başvuru takvimine göre EFQM’e teslim ettik. Belediyemizde yapılan saha ziyaretinin ardından sürecin sonunda değerlendirme ekibi tarafından finalist olduğumuz açıklandı. 29 Eylül Perşembe günü İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen törenle ödülümüzü belediyemiz adına Başkan Yardımcımız Elif Seda Sağlam aldı. Yoğun ve zorlu bir süreç sonunda şehrimize ve ülkemize Avrupa Mükemmellik finalist ödülünü getirdik. Çok mutluyuz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.  Ülkemize, ilçemize, belediyemize ve hemşerilerimize hayırlı uğurlu olsun” ifadesini kullandı.

0 Yorumlar

Yorum Gönder