ÇUKUROVA’DA GENETİK HASTALIKLARI AKRABA EVLİLİKLERİ ARTIRIYOR


Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Lüleyap, Mersin’in Tarsus ilçesinde görev yapan hekimlere “Çukurova bölgesinde yaygın karşılaşılan genetik hastalıklar” konulu seminer verdi. Medical Park Tarsus Hastanesi tarafından İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) toplantı salonunda düzenlenen seminerde Prof. Dr. Ümit Lüleyap, bölgede genetik hastalıkların yaygın olmasının en büyük nedeninin, ‘akraba evlilikleri’ olduğunu söyledi.

BU HASTALIKLAR BÖLGEDE YAYGIN
Yaklaşık 40 hekim ile Medical Park Tarsus Hastanesi Genel Müdürü Ahmet Egin ve Başhekim Üroloji Uzm. Op. Dr. Zeynel Canoğulları’nın katıldığı seminerde Prof. Dr. Lüleyap, özellikle Talasemi, Beta Talasemi’nin bir versiyonu olan Orak Hücre Anemisi, Kistik Fibrosiz ve Fenilketonuri, FMF (Ailesel Akdeniz Ateşi), G6DH Eksikliği, Huntington hastalıklarına, diğer bölgelere göre Çukurova’da kat kat fazla rastlandığını kaydetti. Prof. Dr. Lüleyap bölgedeki diğer genetik hastalıkları ise “Fragile-X, Edward Sendromu (Trizomi 18), Patau Sendromu (Trizomi 13), Down Sendromu (Trizomi 21), XYY Sendromu, Angelman Sendromu ve Prader Willi Sendromu” olarak sıraladı.

KESİN TEDAVİ YOK
Çukurova’da genetik hastalıkların görülme oranını, hastalığa göre yüzde 3 ile yüzde 8 arasında değiştiğini kaydeden Prof. Dr. Ümit Lüleyap, bunun temel nedeninin akraba evlilikleri olduğunu söyledi. Akraba evliliğinin, genetik hastalık riskini 3-4 kat artırdığını kaydeden Prof. Dr. Lüleyap, “Bugünkü teknolojiyle genetik hastalıklar tamamen iyileştirilemiyor. Kan nakilleri ve ilaçlarla hastanın ömrünü uzatmaya ve yaşam kalitesini artırmaya yönelik tedavilerin ötesine geçilemiyor. Bu hem hasta ve ailesi için çok zor bir durum, hem de topluma ve devlete bir yük” dedi.

ÖNLEMEK DAHA KOLAY

Bölgede akraba evliliklerinin azalmasını sağlayacak eğitim, bilgilendirme ve farkındalık çalışmalarının geliştirilmesinin zorunlu olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ümit Lüleyap sözlerine şöyle devam etti: “Başta kadınlar olmak üzere, bölge insanı konu hakkında bilgilendirilirse akraba evlilikleri azalır. Bu da genetik hastalık taşıyan insan sayısının düşmesini sağlar. Unutulmamalıdır ki hastalıkları önlemenin ekonomik ve toplumsal maliyeti, o hastalığı tedavi etmeye çalışmanın maliyetinden çok daha azdır” dedi. 

0 Yorumlar

Yorum Gönder