MERSİN VERGİ REKORTMENLERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ


Mersin Valiliği koordinasyonunda Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen tören ile Mersin’de 2015 yılında en yüksek  Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisi ödeyen kurum ve kişiler ödüllendirildi.
 Divan Otel’de düzenlenen ödül törenine Vali Özdemir Çakacak, Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Vergi Dairesi Başkanı Adem Güngör, il protokolü, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile iş insanları ve sanayiciler katıldı.
 Vali Özdemir Çakacak; burada yaptığı konuşmada; “Tarım, sanayi, ticaret ve turizm sektörlerinde önemli bir potansiyele sahip ilimizin bu potansiyelini, en etkin şekilde değerlendirmeye, sosyo-ekonomik gelişimini ve kalkınmasını sürdürülebilir bir şekilde kalıcı kılmaya yönelik olarak kentin tüm dinamikleriyle el ve güç birliği içerisinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.
 Sosyo-ekonomik gelişmişliği yanında Mersinin öne çıkan özeliklerinden biri de; farklı din, dil kültür ve etnik kökene sahip insanlarımızın hoşgörü ve barış içinde yüz yıllardır yan yana yaşadığı bir kent olmasıdır.Halkımız arasında var olan bu birlikteliği ildeki tüm dinamikler arasında da sergileyen Mersin; sağladığı bu bütünlük sayesinde, ekonomik gelişim ve kalkınma hamlesine güçlü bir şekilde devam ederek ülkemizin parlayan yıldızlarından biri olma unvanını taşımaya devam edecektir.”
 “Tabi ki bu sosyo-ekonomik gelişmişlik; bu yatırım ve hizmetler; ilin coğrafi konumu ve çeşitli avantajları yanında değerli sanayici ve işadamlarımızın, ticaret erbabımızın, esnafımızın, çiftçimizin, özverili gayretleriyle, gerçekleştirdikleri yatırımlarla, ödedikleri vergilerle oluşmaktadır. Bu özverili emeğin kalitesini yükseltmek; iyi olanın, başarılı olanın takdir edilmesiyle mümkündür. Bu nedenle bugün verilecek ödüllerin ilimiz için, ülkemiz için oldukça önemli ve anlamlı olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla ödüle layık görülen iş insanlarımız ve firmalarımızı bir kez daha kutluyorum.” dedi.

Verginin; kalkınmanın temel araçlarından biri olması yanında aynı zamanda devlet ile vatandaş arasında da güçlü bir ilişkinin ve bağın somut örneği olduğunu; verginin, toplayan devlet için de veren vatandaş için de büyük bir sorumluluk gerektirdiğini bildiren Çakacak;

“Büyük bir memnuniyetle görüyoruz ki Mersin bu sorumluluk bilincinin en yoğun olduğu illerimizin başında gelmektedir. Zira ilimiz, 2015 yılında 7,8 milyar liralık vergi tahsilatı ile ülkemizin 6. ili olarak bu bilinci ortaya koymuştur. Mersinlinin üretkenliğinin diğer bir rakamsal göstergesi de ilden yapılan dış ticaret rakamlarıdır. 2015 yılında Mersin gümrük kapılarından 7,3 milyar dolarlık ihracat ve 12,5 milyar dolarlık ithalat olmak üzere toplam 19,8 milyar dolarlık bir dış ticaret gerçekleştirilmiştir. Yine geçtiğimiz yıl kanuni merkezleri Mersin’de olan firmalarca, 1,4 milyar dolarlık ihracat ve 1,2 milyar dolarlık ithalat olmak üzere toplam 2,6 Milyar dolarlık bir dış ticaret hacmine ulaşılmıştır.”
 Bu değerler; Mersinli ve Mersine gönül veren iş insanlarımızın ve firmalarımızın azim ve başarılarının en güzel göstergesidir. Bu başarı neticesinde, daha çok üretim ve daha fazla istihdam sağlanmakta ve dolayısıyla milletimizin refah düzeyi her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle bu başarıyı oldukça anlamlı ve saygıdeğer görüyoruz.”
 “Bu başarılar; Mersin’in ülke ekonomisine katkısının önümüzdeki yıllarda daha da artacağına olan inancımızı da güçlendirmektedir. 2015 yılında genel bütçe gelir toplamı 7.8 milyar TL’dir. Bunun 4.3 milyar TL’si uluslararası ticaret ve muamelelerden alınan vergilerden, 3.1 milyar TL’si vergi ve 400 milyon TL’si diğer gelirlerden oluşmaktadır. Giderlerimize baktığımızda devlet bütçe gideri yani kamuya ait harcamaların 4.8 milyar TL olduğunu görüyoruz. Bunların haricinde devlet harcamaları olarak genel bütçeden belediyelere 993 milyon TL aktarılmış, yatırımlara 909 milyon TL ve KKTC içme suyu temini projesine harcanan 214 milyon TL ve buna benzer harcamaları topladığımızda yaklaşık 7 milyar TL değerinde bir bütçe harcaması olduğunu görüyoruz. Bunları özellikle vurguluyorum. Çünkü kamu harcamaları, yatırım harcamaları ve diğer cari harcamalarla birliktedir. Devletin bütün harcamaları vatandaşlarından, iş insanlarından, çiftçisinden, esnafından topladığı vergilerle yapılmaktadır. Dolayısıyla ilimizden toplanan 7.8 milyar TL vergi ortalama 7 milyar TL olarak ilimize harcanmaktadır. Bu verginin toplanmasında emeği geçen iş insanlarımıza, sanayicilerimize, esnafımıza ve tüm mükelleflerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuşarak sözlerini noktaladı.
Kalkınma Bakanı Yardımcısı Yusuf Coşkun ise; Mersin’in ve ülkemizin büyümesine, gelişmesine katkı sunan sanayici ve iş insalarıyla bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek;
 “İşletmelerinizin giderek büyümesini ve daha iyi gelirler temin etmenizi dilerim. Çünkü sizin kazancınız, ulusun kazancı, ödediğiniz vergiler ise bu ülkenin geleceğine yapılan yatırımdır. Ülkemizin ekonomik refahının artmasını, barajlarımızın dolmasını, çocuklarımızın eğitim seviyesinin artmasını, yaşlılarımızın daha iyi koşullarda bakılmasını istiyorsak, bu yatırımlara kaynak temin etmeliyiz. Bu kaynakları da ancak üretici kardeşlerimizin ödediği vergiler sayesinde elde edebiliriz. Sizler çok önemli ve güzel işler başarıyorsunuz. İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır. Sizler de yaptığınız üretim, gerçekleştirdiğiniz istihdamla bu ülkeye gerçekten hayırlı hizmetler yapıyorsunuz. Hepinizi tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum” dedi.
Vali Çakacak, Bakan Yardımcısı Coşkun ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz tarafından; 2015 yılında ilimizde en yüksek kurumlar vergisi ve gelir vergisi ödeyen kuruluş temsilcilerine ve iş insanlarına teşekkür belgelerinin  verilmesiyle devam eden tören; düzenlenen iftar yemeğiyle sona erdi.
 2015 yılı Kurumlar Vergisi birincisi Botros Levante Taşımacılık Tic. Ltd. Şti, ikincisi Opus Mersin İç ve Dış Tic. A.Ş., üçüncüsü ise Mersin Denizcilik Faaliyetleri ve Tic. A.Ş. olurken; 2015 yılı Gelir Vergisi birincisi İskender Botros, ikincisi Mehmet Hanefi Küçük, üçüncüsü ise Mişel Şaşati oldu.


0 Yorumlar

Yorum Gönder